Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Saalbach (AUT)

Men’s Downhill Training

19 February 2015
No start times information yet
More information
Organisation information
SC Saalbach - Hinterglemm
Herrn Bartl Gensbichler
Postfach 30
5753 Saalbach
AUT
Phone: 0043 6541 75 11
Email: skiweltcup@saalbach.com
Website: www.schiclub.net

OFFICIAL RESULTS - FIRST TRAINING (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time
1 16 JANSRUD Kjetil 1:49.62  
2 7 FRANZ Max 1:49.71  
3 15 MAYER Matthias 1:49.91  
4 2 BAUMANN Romed 1:50.05  
5 48 KRIECHMAYR Vincent 1:50.17  
6 26 STREITBERGER Georg 1:50.22  
7 11 REICHELT Hannes 1:50.28  
8 13 KUENG Patrick 1:50.43  
9 20 JANKA Carlo 1:50.49  
10 12 FAYED Guillermo 1:50.66  
11 29 POISSON David 1:50.87  
11 28 KROELL Klaus 1:50.87  
13 19 DEFAGO Didier 1:51.04  
14 63 KILDE Aleksander Aamodt 1:51.23  
15 3 FERSTL Josef 1:51.26  
16 18 CLAREY Johan 1:51.27  
17 38 ROMAR Andreas 1:51.30  
18 37 KARELLY Mario 1:51.32  
19 51 BRANDNER Klaus 1:51.51  
20 58 MAPLE Wiley 1:51.60  
21 31 SPORN Andrej 1:51.62  
22 8 THEAUX Adrien 1:51.66  
23 21 CAVIEZEL Mauro 1:51.67  
24 71 DELBERGHE William 1:51.73  
25 44 DUERAGER Markus 1:51.80  
26 50 SCHWEIGER Patrick 1:51.85  
27 9 FEUZ Beat 1:51.91  
28 65 DRESSEN Thomas 1:51.94  
29 62 SCHMED Fernando 1:52.00  
30 5 ROGER Brice 1:52.19  
30 4 SULLIVAN Marco 1:52.19  
32 23 THOMSEN Benjamin 1:52.24  
33 46 GIEZENDANNER Blaise 1:52.25  
34 54 MUZATON Maxence 1:52.35  
35 70 TUMLER Thomas 1:52.52  
35 36 KOSI Klemen 1:52.52  
35 10 PARIS Dominik 1:52.52  
38 67 RENZ Fabio 1:52.67  
38 41 PUCHNER Joachim 1:52.67  
40 27 HEEL Werner 1:52.78  
41 32 WEBER Ralph 1:52.81  
42 45 GLEBOV Alexander 1:52.83  
43 61 CASSE Mattia 1:52.87  
44 33 MANI Nils 1:52.92  
45 60 MARSAGLIA Matteo 1:52.93  
46 57 PANGRAZZI Paolo 1:52.94  
47 68 MERMILLOD BLONDIN Thomas 1:53.03  
48 47 VAN HEEK Marvin 1:53.05  
49 52 SANDER Andreas 1:53.14  
50 53 RAFFORT Nicolas 1:53.19  
51 24 OSBORNE-PARADIS Manuel 1:53.28  
52 39 GOLDBERG Jared 1:53.34  
53 17 NYMAN Steven 1:53.36  
54 64 KLOTZ Siegmar 1:53.43  
55 34 CATER Martin 1:53.48  
56 1 WEIBRECHT Andrew 1:53.54  
57 59 OREILLER Ami 1:53.70  
58 14 GANONG Travis 1:53.72  
59 40 PERKO Rok 1:53.77  
59 30 VARETTONI Silvano 1:53.77  
59 25 FILL Peter 1:53.77  
62 66 BUZZI Emanuele 1:54.00  
63 56 KLINE Bostjan 1:54.30  
64 69 DE VETTORI Matteo 1:56.59  
65 55 GIRAUD MOINE Valentin 2:03.20  

Did not start 1st run

Bib Name
43 COOK Dustin
42 ZRNCIC-DIM Natko
35 PRIDY Morgan
22 INNERHOFER Christof
6 LIGETY Ted

Did not finish 1st run

Bib Name
72 ACHIRILOAIE Ioan Valeriu
49 KROELL Johannes