Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Saalbach (AUT)

Men’s Downhill Training

20 February 2015
No start times information yet
More information
Organisation information
SC Saalbach - Hinterglemm
Herrn Bartl Gensbichler
Postfach 30
5753 Saalbach
AUT
Phone: 0043 6541 75 11
Email: skiweltcup@saalbach.com
Website: www.schiclub.net

OFFICIAL RESULTS - SECOND TRAINING (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time
1 7 FRANZ Max 1:49.41  
2 27 STREITBERGER Georg 1:49.95  
3 20 MAYER Matthias 1:50.14  
4 1 FERSTL Josef 1:50.32  
5 46 KRIECHMAYR Vincent 1:50.56  
6 24 SULLIVAN Marco 1:50.77  
7 12 FAYED Guillermo 1:50.82  
8 4 GOLDBERG Jared 1:50.85  
9 2 THOMSEN Benjamin 1:50.86  
10 8 DEFAGO Didier 1:51.01  
11 42 DUERAGER Markus 1:51.11  
12 61 KILDE Aleksander Aamodt 1:51.13  
13 37 ROMAR Andreas 1:51.14  
14 50 SANDER Andreas 1:51.16  
15 23 BAUMANN Romed 1:51.19  
16 30 CAVIEZEL Mauro 1:51.23  
17 60 SCHMED Fernando 1:51.26  
18 11 NYMAN Steven 1:51.30  
19 48 SCHWEIGER Patrick 1:51.38  
20 9 THEAUX Adrien 1:51.41  
21 28 POISSON David 1:51.44  
22 17 REICHELT Hannes 1:51.45  
23 26 WEIBRECHT Andrew 1:51.50  
24 56 MAPLE Wiley 1:51.63  
25 15 GANONG Travis 1:51.69  
26 10 CLAREY Johan 1:51.71  
27 22 KROELL Klaus 1:51.79  
28 16 KUENG Patrick 1:51.81  
29 52 MUZATON Maxence 1:51.82  
29 62 KLOTZ Siegmar 1:51.82  
31 6 HEEL Werner 1:51.90  
31 43 GLEBOV Alexander 1:51.90  
33 59 CASSE Mattia 1:51.98  
34 21 JANKA Carlo 1:52.04  
35 35 KOSI Klemen 1:52.06  
36 36 KARELLY Mario 1:52.10  
37 49 BRANDNER Klaus 1:52.12  
38 29 WEBER Ralph 1:52.13  
39 25 OSBORNE-PARADIS Manuel 1:52.18  
40 31 SPORN Andrej 1:52.20  
41 39 PUCHNER Joachim 1:52.23  
42 3 VARETTONI Silvano 1:52.44  
43 44 GIEZENDANNER Blaise 1:52.51  
44 14 PARIS Dominik 1:52.52  
45 45 VAN HEEK Marvin 1:52.72  
46 58 MARSAGLIA Matteo 1:52.77  
47 34 CATER Martin 1:52.79  
48 54 KLINE Bostjan 1:52.86  
49 64 BUZZI Emanuele 1:53.09  
50 18 FILL Peter 1:53.32  
51 32 MANI Nils 1:53.47  
52 57 OREILLER Ami 1:54.18  
53 51 RAFFORT Nicolas 1:54.29  
54 40 ZRNCIC-DIM Natko 1:54.42  
55 53 GIRAUD MOINE Valentin 1:54.47  
56 41 COOK Dustin 1:54.66  
57 19 JANSRUD Kjetil 1:55.59  
58 67 DE VETTORI Matteo 1:56.13  
59 55 PANGRAZZI Paolo 1:57.14  

Did not start 1st run

Bib Name
33 PRIDY Morgan
65 RENZ Fabio
66 MERMILLOD BLONDIN Thomas
68 TUMLER Thomas

Did not finish 1st run

Bib Name
5 ROGER Brice
13 FEUZ Beat
38 PERKO Rok
47 KROELL Johannes
63 DRESSEN Thomas
69 DELBERGHE William
70 ACHIRILOAIE Ioan Valeriu