Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Maribor (SLO)

Ladies’ Giant Slalom

More informations
Jury
TD FIS Ziembinski Hannes
GER
Referee A. SKAARDAL FIS
Assistant Referee M. MAYR FIS
Chief of Race G. BEDRAC SLO
Technical data
Start Altitude 740 m
Finish Altitude 340 m
Vertical Drop 400
Homologation Number 8785/01/08
Run 1
Course Setter B. DYKSTERHOUSE USA
Number of Gates 53
Turning Gates 51
Start Time 10:00
Run 2
Course Setter S. BÃ?RGLER AUT
Number of Gates 54
Turning Gates 53
Start Time 13:15
Organisation informations
SK Branik - OK Zlata Lisica
Mladinska 29
2000 Maribor
SLO
Phone: +386 222 08833
Email: zlata-lisica@sk-branik.si

Podium

1
2:24.50
2
2:24.54
3
2:24.80

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Run 1Run 2 Tot. Time Diff. Time WC Points
1 1 FENNINGER Anna 1:11.62 1:12.88 2:24.50   100
2 6 REBENSBURG Viktoria 1:11.65 1:12.89 2:24.54 +0.04 80
3 13 WEIRATHER Tina 1:12.36 1:12.44 2:24.80 +0.30 60
4 10 FANCHINI Nadia 1:12.33 1:12.64 2:24.97 +0.47 50
5 3 SHIFFRIN Mikaela 1:11.86 1:13.18 2:25.04 +0.54 45
6 4 ZETTEL Kathrin 1:12.34 1:12.95 2:25.29 +0.79 40
7 22 MOWINCKEL Ragnhild 1:12.42 1:12.88 2:25.30 +0.80 36
8 14 BRIGNONE Federica 1:11.86 1:13.53 2:25.39 +0.89 32
9 21 CURTONI Irene 1:12.60 1:13.10 2:25.70 +1.20 29
10 2 BREM Eva-Maria 1:13.02 1:13.46 2:26.48 +1.98 26
11 8 HECTOR Sara 1:13.02 1:13.49 2:26.51 +2.01 24
12 25 PREFONTAINE Marie-Pier 1:13.33 1:13.27 2:26.60 +2.10 22
13 19 LOESETH Nina 1:13.18 1:13.50 2:26.68 +2.18 20
14 16 HANSDOTTER Frida 1:12.96 1:13.75 2:26.71 +2.21 18
15 28 MARSAGLIA Francesca 1:12.72 1:14.18 2:26.90 +2.40 16
16 24 MOELGG Manuela 1:12.82 1:14.17 2:26.99 +2.49 15
17 11 WORLEY Tessa 1:13.20 1:13.85 2:27.05 +2.55 14
18 17 GOERGL Elisabeth 1:13.55 1:13.60 2:27.15 +2.65 13
19 15 GUT Lara 1:12.92 1:14.27 2:27.19 +2.69 12
20 36 AGNELLI Nicole 1:13.50 1:13.70 2:27.20 +2.70 11
20 31 BERTRAND Marion 1:13.44 1:13.76 2:27.20 +2.70 11
22 7 LINDELL-VIKARBY Jessica 1:13.50 1:14.12 2:27.62 +3.12 9
23 33 BARTHET Anne-Sophie 1:13.62 1:14.01 2:27.63 +3.13 8
24 9 PIETILAE-HOLMNER Maria 1:13.09 1:14.74 2:27.83 +3.33 7
25 55 EKLUND Nathalie 1:13.66 1:14.32 2:27.98 +3.48 6
26 41 PAULATHOVA Katerina 1:13.22 1:15.34 2:28.56 +4.06 5

Did not start 1st run

Bib Name
50 MAGG Ann Katrin
37 THALMANN Carmen

Did not qualify for 2nd run

Bib Name
59 HUDSON Piera
57 CILLARA ROSSI Valentina
56 STUHEC Ilka
54 ROBNIK Tina
53 SIEBENHOFER Ramona
52 DIREZ Clara
51 SOPPELA Merle
49 MIELZYNSKI Erin
48 CURTONI Elena
47 WILD Simone
45 ROMANOVA Anastasia
44 BARIOZ Taina
43 HOESL Simona
42 BRUNNER Stephanie
40 FRASSE SOMBET Coralie
39 HOLDENER Wendy
38 HASEGAWA Emi
35 TILLEY Alexandra
34 STAALNACKE Ylva
32 LAVTAR Katarina
27 FISCHBACHER Andrea
20 GISIN Dominique

Did not finish 2nd run

Bib Name
46 FANCHINI Sabrina
30 BASSINO Marta
29 DREV Ana
23 BAUD Adeline

Did not finish 1st run

Bib Name
60 GASUNA Lelde
58 PLUT Eli
26 GAGNON Marie-Michele
18 VONN Lindsey
12 KIRCHGASSER Michaela
5 MAZE Tina
Event’s races to see