Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Maribor (SLO)

Ladies’ Slalom

More information
Organisation information
SK Branik - OK Zlata Lisica
Mladinska 29
2000 Maribor
SLO
Phone: +386 222 08833
Email: zlata-lisica@sk-branik.si

Podium

1
1:39.12
2
1:40.15
3
1:40.17

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time WC Points
1 3 SHIFFRIN Mikaela 1:39.12   100
2 12 VELEZ ZUZULOVA Veronika 1:40.15   80
3 6 STRACHOVA Sarka 1:40.17   60
4 9 LOESETH Nina 1:40.29   50
5 27 DUERR Lena 1:40.34   45
6 8 HOLDENER Wendy 1:40.37   40
7 7 ZETTEL Kathrin 1:40.45   36
8 11 SCHILD Bernadette 1:40.52   32
9 1 HANSDOTTER Frida 1:40.67   29
10 25 SAEFVENBERG Charlotta 1:40.84   26
11 43 CHABLE Charlotte 1:41.09   24
12 40 WIESLER Maren 1:41.11   22
13 17 MIELZYNSKI Erin 1:41.15   20
14 28 CURTONI Irene 1:41.16   18
15 22 MOUGEL Laurie 1:41.23   16
16 16 COSTAZZA Chiara 1:41.28   15
17 20 WIKSTROEM Emelie 1:41.45   14
18 36 BARTHET Anne-Sophie 1:41.49   13
19 30 MOELGG Manuela 1:41.50   12
20 5 PIETILAE-HOLMNER Maria 1:41.62   11
21 29 BAUD Adeline 1:41.66   10
22 10 GAGNON Marie-Michele 1:41.75   9
23 15 THALMANN Carmen 1:41.87   8
24 33 EKLUND Nathalie 1:41.91   7
25 39 BREM Eva-Maria 1:42.07   6
26 14 NOENS Nastasia 1:42.12   5
27 19 GISIN Michelle 1:43.46   4

Disqualified 2nd run

Bib Name
31 VLHOVA Petra

Did not start 1st run

Bib Name
44 BERTRAND Marion

Did not qualify for 2nd run

Bib Name
21 WIRTH Barbara
23 FEIERABEND Denise
24 DAUM Alexandra
26 GEIGER Christina
32 HASEGAWA Emi
37 BARIOZ Taina
38 SCHMOTZ Marlene
45 SOPPELA Merle
46 HECTOR Sara
47 BRIGNONE Federica
50 FANCHINI Sabrina
51 BUCIK Ana
52 IGNJATOVIC Nevena
53 KOPP Rahel
55 STAALNACKE Ylva
56 SOSIO Federica
59 BREZOVNIK Sasa
62 ALPHAND Estelle
63 PLUT Eli
65 PAULATHOVA Katerina
66 GASUNA Lelde
68 PREFONTAINE Marie-Pier

Did not finish 2nd run

Bib Name
4 MAZE Tina
18 SWENN-LARSSON Anna

Did not finish 1st run

Bib Name
2 HOSP Nicole
13 KIRCHGASSER Michaela
34 TRUPPE Katharina
35 LAVTAR Katarina
41 ZELLER Lisa-Maria
42 VOGEL Nadja
48 DUKE Hailey
49 WEINBUCHNER Susanne
54 AGNELLI Nicole
57 TILLEY Alexandra
58 ALOPINA Ksenia
60 PERSYN Karen
61 ROBNIK Tina
64 GUTIERREZ Mireia
67 HUDSON Piera
Event’s races to see