Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Garmisch Partenkirchen (GER)

Men’s Giant Slalom

More information
Jury
TD FIS Canclini Reto
SUI
Referee M. WALDNER FIS
Assistant Referee E. COUDER FIS
Chief of Race F. BECK GER
Technical data
Start Altitude 1170 m.
Finish Altitude 750 m.
Vertical Drop 420 m.
Homologation Number 9097/01/09
Run 1
Course Setter F. RAICH AUT
Number of Gates 58
Turning Gates 54
Start Time 10:30
Run 2
Course Setter N. RAINER SWE
Number of Gates 58
Turning Gates 55
Start Time 13:30
Organisation information
SC Garmisch
OK-Weltcup
Fuerstenstrasse 9a
D-82467 Garmisch
GER
Phone: 49 (8821) 727700
Email: info@skiweltcup-garmisch.de
Website: http://www.deutscherskiverband.de/leistungssport_ski-alpin_termine_freestyle_de,352.html

Podium

1
2:43.23
2
2:46.51
3
2:46.67

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Run 1Run 2 Tot. Time Diff. Time WC Points
1 4 HIRSCHER Marcel 1:23.28 1:19.95 2:43.23   100
2 1 NEUREUTHER Felix 1:25.48 1:21.03 2:46.51 +3.28 80
3 3 RAICH Benjamin 1:25.27 1:21.40 2:46.67 +3.44 60
4 6 LIGETY Ted 1:26.12 1:20.67 2:46.79 +3.56 50
5 5 PINTURAULT Alexis 1:25.43 1:21.48 2:46.91 +3.68 45
6 10 JANKA Carlo 1:26.13 1:21.39 2:47.52 +4.29 40
7 12 NANI Roberto 1:26.06 1:21.52 2:47.58 +4.35 36
8 13 HAUGEN Leif Kristian 1:26.17 1:21.46 2:47.63 +4.40 32
9 14 MUFFAT-JEANDET Victor 1:26.47 1:21.37 2:47.84 +4.61 29
10 8 JITLOFF Tim 1:27.43 1:20.54 2:47.97 +4.74 26
11 2 DOPFER Fritz 1:25.46 1:22.57 2:48.03 +4.80 24
12 11 OLSSON Matts 1:26.03 1:22.01 2:48.04 +4.81 22
13 15 KRISTOFFERSEN Henrik 1:26.58 1:21.56 2:48.14 +4.91 20
14 7 FANARA Thomas 1:26.29 1:21.91 2:48.20 +4.97 18
15 16 JANSRUD Kjetil 1:26.28 1:22.08 2:48.36 +5.13 16
16 18 SCHOERGHOFER Philipp 1:27.33 1:21.17 2:48.50 +5.27 15
17 39 PLEISCH Manuel 1:27.40 1:21.13 2:48.53 +5.30 14
18 33 COOK Dustin 1:27.14 1:21.42 2:48.56 +5.33 13
19 19 FAIVRE Mathieu 1:26.98 1:21.60 2:48.58 +5.35 12
20 20 LUITZ Stefan 1:27.04 1:21.63 2:48.67 +5.44 11
21 53 BALLERIN Andrea 1:27.81 1:20.90 2:48.71 +5.48 10
22 24 CAVIEZEL Gino 1:27.39 1:21.46 2:48.85 +5.62 9
23 34 FORD Tommy 1:26.41 1:22.45 2:48.86 +5.63 8
24 17 EISATH Florian 1:27.78 1:21.26 2:49.04 +5.81 7
24 9 SANDELL Marcus 1:26.84 1:22.20 2:49.04 +5.81 7
26 21 SIMONCELLI Davide 1:27.03 1:22.10 2:49.13 +5.90 5
27 22 NOESIG Christoph 1:28.07 1:21.15 2:49.22 +5.99 4
28 31 KRANJEC Zan 1:27.82 1:21.45 2:49.27 +6.04 3
29 29 BLARDONE Massimiliano 1:28.07 1:21.81 2:49.88 +6.65 2
30 46 ANDRIENKO Aleksander 1:27.66 1:31.43 2:59.09 +15.86

Did not qualify for 2nd run

Bib Name
57 ZRNCIC-DIM Natko
54 NEUMAYER Christopher
52 READ Erik
51 CASSE Mattia
50 CHRISTIANSON Kieffer
49 SCHWAIGER Dominik
48 TONETTI Riccardo
47 KRIECHMAYR Vincent
44 ZAMPA Adam
43 TUMLER Thomas
42 MURISIER Justin
40 LEITINGER Roland
37 BROWN Phil
36 TORSTI Samu
35 SCHMID Alexander
28 RICHARD Cyprien
26 MOELGG Manfred
23 MISSILLIER Steve

Did not finish 2nd run

Bib Name
56 MERMILLOD BLONDIN Thomas

Did not finish 1st run

Bib Name
55 PIRINEN Eemeli
45 MATHIS Marcel
41 LINDH Calle
38 ZURBRIGGEN Elia
32 RUBIE Brennan
30 ZUBCIC Filip
27 MYHRER Andre
25 BORSOTTI Giovanni