Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Garmisch Partenkirchen (GER)

Ladies’ Downhill Training

6 March 2015
No start times information yet
More information
Jury
TD FIS Gsodam Thomas
AUT
Referee A. SKAARDAL FIS
Assistant Referee J.-P. VULLIET FIS
Chief of Race S. WILD GER
Technical data
Start Altitude 1490 m.
Finish Altitude 770 m.
Vertical Drop 720 m.
Course Length 2920 m.
Homologation Number 11471/11/14
Run 1
Course Setter J.-P. VULLIET FIS
Number of Gates 42
Start Time 10:45
Organisation information
SC Garmisch
OK-Weltcup
Fuerstenstrasse 9a
D-82467 Garmisch
GER
Phone: 49 (8821) 727700
Email: info@skiweltcup-garmisch.de
Website: http://www.deutscherskiverband.de/leistungssport_ski-alpin_termine_freestyle_de,352.html

OFFICIAL RESULTS - SECOND TRAINING (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time
1 12 WEIRATHER Tina 1:44.77  
2 18 MAZE Tina 1:45.33  
3 23 STERZ Regina 1:45.53  
4 16 FENNINGER Anna 1:45.87  
5 2 RUIZ CASTILLO Carolina 1:45.93  
6 19 FANCHINI Elena 1:45.94  
7 6 VONN Lindsey 1:45.95  
8 21 STUFFER Verena 1:45.99  
9 4 HOSP Nicole 1:46.00  
10 31 BAILET Margot 1:46.03  
11 24 FANCHINI Nadia 1:46.16  
12 26 SCHNARF Johanna 1:46.22  
13 20 GOERGL Elisabeth 1:46.51  
14 48 COLETTI Alexandra 1:46.54  
15 10 SUTER Fabienne 1:46.73  
16 17 MCKENNIS Alice 1:46.87  
17 11 GUT Lara 1:46.93  
18 14 GISIN Dominique 1:46.96  
18 5 SCHMIDHOFER Nicole 1:46.96  
20 41 PIOT Jennifer 1:46.97  
21 32 SIEBENHOFER Ramona 1:47.10  
22 25 PUCHNER Mirjam 1:47.16  
23 45 PELLISSIER Marion 1:47.32  
24 42 MARSAGLIA Francesca 1:47.34  
25 34 TIPPLER Tamara 1:47.53  
26 3 STUHEC Ilka 1:47.61  
27 46 GAUTHIER Marine 1:47.62  
28 33 WENIG Michaela 1:47.72  
29 30 COOK Stacey 1:47.77  
30 1 JAY MARCHAND-ARVIER Marie 1:47.78  
31 22 ABDERHALDEN Marianne 1:47.85  
32 7 YURKIW Larisa 1:47.99  
33 13 MANCUSO Julia 1:48.03  
34 37 KRIZOVA Klara 1:48.09  
35 29 FISCHBACHER Andrea 1:48.20  
36 44 NUFER Priska 1:48.25  
37 49 GAUCHE Laura 1:48.43  
38 27 JNGLIN-KAMER Nadja 1:48.52  
39 28 MIKLOS Edit 1:48.55  
40 40 WILES Jacqueline 1:48.61  
41 39 FLURY Jasmine 1:48.77  
42 51 CURTONI Elena 1:48.84  
43 38 MOSER Stefanie 1:49.07  
44 47 LARROUY Noemie 1:49.30  
44 43 MIRADOLI Romane 1:49.30  
46 35 FORD Julia 1:49.67  
47 15 HUETTER Cornelia 1:49.82  
48 52 GHENT Abby 1:49.94  
49 50 WILLMANN Alison 1:49.96  
50 36 BRODNIK Vanja 1:50.02  
51 9 ROSS Laurenne 18:44.39  

Did not start 1st run

Bib Name
53 BUCIK Ana

Did not finish 1st run

Bib Name
8 MERIGHETTI Daniela