Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Zagreb-Sljeme (CRO)

Men’s Slalom

6 January 2015
CET time
Local time
1st Run : 15:05
2nd Run : 18:10
1st Run : 15:05
2nd Run : 18:10
More information
Organisation information
Croatian Ski Association
Trg Kresimira Cosica 11
HR-10000 Zagreb
CRO
Phone: +3851309 30 09
Email: info@vipsnowqueentrophy.com
Website: http://www.vipsnowqueentrophy.com/

Podium

1
1:55.96
2
1:56.77
3
1:57.00

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time WC Points
1 1 HIRSCHER Marcel 1:55.96   100
2 6 NEUREUTHER Felix 1:56.77   80
3 18 SOLEVAAG Sebastian-Foss 1:57.00   60
4 3 HARGIN Mattias 1:57.35   50
5 11 KHOROSHILOV Alexander 1:57.42   45
6 15 BAECK Axel 1:57.55   40
7 8 GROSS Stefano 1:57.63   36
8 4 DOPFER Fritz 1:57.64   32
9 12 GRANGE Jean-Baptiste 1:57.97   29
10 24 YULE Daniel 1:58.20   26
11 13 BYGGMARK Jens 1:58.23   24
12 23 LAHDENPERAE Anton 1:58.61   22
13 35 MUFFAT-JEANDET Victor 1:58.80   20
14 10 LARSSON Markus 1:59.01   18
15 57 ZUBCIC Filip 1:59.06   16
16 17 MOELGG Manfred 1:59.17   15
17 9 MYHRER Andre 1:59.37   14
18 20 KOSTELIC Ivica 2:00.11   13
19 37 HOERL Wolfgang 2:00.27   12
20 34 STRASSER Linus 2:00.65   11
21 63 NIEDERBERGER Bernhard 2:01.14   10
22 30 ZAMPA Adam 2:08.61  

Disqualified 2nd run

Bib Name
27 MISSILLIER Steve

Disqualified 1st run

Bib Name
14 PINTURAULT Alexis

Did not start 1st run

Bib Name
82 VUKICEVIC Marko

Did not qualify for 2nd run

Bib Name
28 YUASA Naoki
29 AERNI Luca
38 RYDING Dave
39 ZENHAEUSERN Ramon
41 ANKENY Michael
44 KUERNER Miha
45 SKUBE Matic
48 DEVILLE Cristian
49 THEOLIER Steven
54 KELLEY Tim
56 SCHMIDIGER Reto
62 KASPER Nolan
66 VOGEL Markus
68 BUFFET Robin
69 ZRNCIC-DIM Natko
70 HENTTINEN Jens
71 DIGRUBER Marc
73 RODES Istok
75 SCHWARZ Marco
80 KOLEGA Elias

Did not finish 2nd run

Bib Name
5 KRISTOFFERSEN Henrik
7 THALER Patrick
16 LIGETY Ted
21 RAICH Benjamin
26 CHODOUNSKY David
31 NORDBOTTEN Jonathan
46 LINDH Calle

Did not finish 1st run

Bib Name
2 MATT Mario
19 HERBST Reinfried
22 RAZZOLI Giuliano
25 LIZEROUX Julien
32 BRANDENBURG Will
33 JUNG Dong-hyun
36 RONCI Giordano
40 COUSINEAU Julien
42 LYSDAHL Espen
43 SCHMID Philipp
47 HAUGEN Leif Kristian
50 TONETTI Riccardo
51 PHILP Trevor
52 BROWN Phil
53 JOHANSEN Truls
55 SAMSAL Dalibor
58 TRIKHICHEV Pavel
59 READ Erik
60 MURISIER Justin
61 KRYZL Krystof
64 RASANEN Joonas
65 VIDOVIC Matej
67 MATT Michael
72 TREJBAL Filip
74 GINNIS AJ
76 FALAT Matej
77 JASICZEK Michal
78 RISTEVSKI Antonio
79 LAIKERT Igor
81 MARCHANT Armand
Event’s races to see