Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Santa Caterina Valfurva (ITA)

Men’s Downhill

28 December 2014
CET time
1st Run : 11:30
More information
Organisation information
Cons.Tur.Tourisport S. Caterina Valfurva
Sci Club Santa Caterina Valfurva (SO21)
Piazza Magliavaca, 4
23030 Santa Caterina Valfurva SO
ITA
Phone: +39 (346) 89 47 494
Email: info@bormioonline.com
Website: www.bormioonline.com

Podium

1
1:32.42
2
1:32.51
3
1:32.63

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time WC Points
1 16 GANONG Travis 1:32.42   100
2 18 MAYER Matthias 1:32.51   80
3 22 PARIS Dominik 1:32.63   60
4 6 STRIEDINGER Otmar 1:32.87   50
5 25 BAUMANN Romed 1:33.09   45
6 19 REICHELT Hannes 1:33.20   40
7 31 FERSTL Josef 1:33.24   36
8 17 CLAREY Johan 1:33.32   32
9 5 DEFAGO Didier 1:33.40   29
10 34 WEBER Ralph 1:33.43   26
11 13 FILL Peter 1:33.47   24
12 2 VILETTA Sandro 1:33.48   22
13 50 KLINE Bostjan 1:33.55   20
14 27 JANKA Carlo 1:33.66   18
15 8 NYMAN Steven 1:33.67   16
16 26 STREITBERGER Georg 1:33.70   15
17 20 JANSRUD Kjetil 1:33.77   14
18 11 INNERHOFER Christof 1:33.80   13
19 38 CAVIEZEL Mauro 1:33.82   12
20 44 BANK Ondrej 1:33.99   11
21 21 KUENG Patrick 1:34.03   10
21 53 SANDER Andreas 1:34.03   10
23 54 MARSAGLIA Matteo 1:34.06   8
24 39 GOLDBERG Jared 1:34.07   7
25 29 ROGER Brice 1:34.08   6
25 51 KRYENBUEHL Urs 1:34.08   6
27 28 KROELL Klaus 1:34.09   4
28 30 HEEL Werner 1:34.18   3
29 23 SULLIVAN Marco 1:34.19   2
30 15 FRANZ Max 1:34.21   1
30 36 GISIN Marc 1:34.21   1
32 7 VARETTONI Silvano 1:34.26  
33 41 ZRNCIC-DIM Natko 1:34.27  
34 4 ZURBRIGGEN Silvan 1:34.31  
34 43 GLEBOV Alexander 1:34.31  
36 10 OSBORNE-PARADIS Manuel 1:34.40  
37 58 RENZ Fabio 1:34.48  
38 24 POISSON David 1:34.50  
39 46 BRANDNER Klaus 1:34.51  
40 55 CASSE Mattia 1:34.57  
41 12 THEAUX Adrien 1:34.60  
42 35 OLSSON Hans 1:34.61  
42 40 PERKO Rok 1:34.61  
44 3 THOMSEN Benjamin 1:34.73  
45 1 DUERAGER Markus 1:35.06  
46 45 BERTHOLD Frederic 1:35.19  
47 32 SPORN Andrej 1:35.32  
48 59 BUZZI Emanuele 1:35.33  
49 37 KOSI Klemen 1:35.46  
50 42 BENNETT Bryce 1:35.59  
51 49 GIRAUD MOINE Valentin 1:35.61  
52 61 ALESSANDRIA Arnaud 1:38.02  

Did not start 1st run

Bib Name
56 BIESEMEYER Thomas

Did not finish 1st run

Bib Name
9 FEUZ Beat
14 FAYED Guillermo
33 WERRY Tyler
47 BERTHOD Marc
48 MUZATON Maxence
52 DE LA CUESTA Paul
57 WEIBRECHT Andrew
60 BERNDT Ondrej