Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Are (SWE)

Ladies’ Giant Slalom

More information
Organisation information
World Cup Are
Lundsgaardsvaegen 15
SE-83013 Are
SWE
Phone: 46 647 664776
Email: info@worldcupare.com
Website: www.worldcupare.com

Podium

1

VONN Lindsey

(USA)

2:04.70
2
2:04.77
3
2:05.05

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time WC Points
1 16 VONN Lindsey 2:04.70   100
2 6 BREM Eva-Maria 2:04.77   80
3 3 BRIGNONE Federica 2:05.05   60
4 10 WORLEY Tessa 2:05.38   50
5 8 LOESETH Nina 2:05.47   45
6 13 HANSDOTTER Frida 2:05.64   40
7 11 PIETILAE-HOLMNER Maria 2:06.04   36
8 45 WILD Simone 2:06.25   32
9 19 BASSINO Marta 2:06.35   29
10 23 BARIOZ Taina 2:06.45   26
11 7 REBENSBURG Viktoria 2:06.51   24
12 21 DREV Ana 2:06.54   22
13 15 GUT Lara 2:06.68   20
14 12 MOELGG Manuela 2:06.92   18
15 53 ROBNIK Tina 2:06.98   16
16 9 KIRCHGASSER Michaela 2:07.03   15
17 2 WEIRATHER Tina 2:07.05   14
18 38 HOLDENER Wendy 2:07.17   13
19 20 BAUD MUGNIER Adeline 2:07.25   12
20 24 MARMOTTAN Anemone 2:07.55   11
21 28 GOGGIA Sofia 2:07.56   10
22 51 EKLUND Nathalie 2:07.62   9
23 14 CURTONI Irene 2:07.73   8
23 29 BARTHET Anne-Sophie 2:07.73   8
25 43 FRASSE SOMBET Coralie 2:07.79   6
26 42 BRUNNER Stephanie 2:07.91   5
27 27 MARSAGLIA Francesca 2:08.40   4
28 17 PREFONTAINE Marie-Pier 2:08.55   3
29 49 KOPP Rahel 2:08.76   2

Did not start 1st run

Bib Name
5 SHIFFRIN Mikaela

Did not qualify for 2nd run

Bib Name
22 CURTONI Elena
30 HASEGAWA Emi
33 HAASER Ricarda
36 PICHLER Karoline
40 DUERR Lena
41 ORTLIEB Nina
46 HOESL Simona
47 SUTER Jasmina
48 THALMANN Carmen
52 TRUPPE Katharina
54 ALPHAND Estelle
55 WIRTH Barbara
56 MAJERCZYK Sabina
57 CHABLE Charlotte
58 WIKSTROEM Emelie
59 SCHILD Bernadette
62 BANCORA Salome
63 VLHOVA Petra
64 KIRKOVA Maria
65 GASUNA Lelde

Did not finish 2nd run

Bib Name
26 GAGNON Marie-Michele

Did not finish 1st run

Bib Name
1 HECTOR Sara
4 FANCHINI Nadia
18 MOWINCKEL Ragnhild
25 KLING Kajsa
31 AGNELLI Nicole
32 LAVTAR Katarina
34 TILLEY Alexandra
35 STAALNACKE Ylva
37 TOMMY Mikaela
39 PAULATHOVA Katerina
44 SEJERSTED Lotte Smiseth
50 DIREZ Clara
60 IGNJATOVIC Nevena
61 BUCIK Ana
Event’s races to see