Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Are (SWE)

Ladies’ Slalom

More information
Organisation information
World Cup Are
Lundsgaardsvaegen 15
SE-83013 Are
SWE
Phone: 46 647 664776
Email: info@worldcupare.com
Website: www.worldcupare.com

Podium

1

VLHOVA Petra

(SVK)

1:44.26
2
1:44.85
3

LOESETH Nina

(NOR)

1:44.91

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time WC Points
1 19 VLHOVA Petra 1:44.26   100
2 3 HANSDOTTER Frida 1:44.85   80
3 7 LOESETH Nina 1:44.91   60
4 11 KIRCHGASSER Michaela 1:45.32   50
5 6 HOLDENER Wendy 1:45.48   45
6 5 VELEZ ZUZULOVA Veronika 1:45.56   40
7 4 STRACHOVA Sarka 1:45.64   36
8 20 WIKSTROEM Emelie 1:46.52   32
9 9 NOENS Nastasia 1:46.57   29
10 1 PIETILAE-HOLMNER Maria 1:46.73   26
11 45 GEIGER Christina 1:46.99   24
12 13 THALMANN Carmen 1:47.10   22
13 35 TRUPPE Katharina 1:47.11   20
14 24 MOELGG Manuela 1:47.19   18
15 12 GISIN Michelle 1:47.31   16
16 28 EKLUND Nathalie 1:47.72   15
17 31 BREM Eva-Maria 1:47.79   14
18 18 STIEGLER Resi 1:47.84   13
19 27 FEIERABEND Denise 1:47.85   12
20 48 HUBER Katharina 1:47.86   11
21 25 CURTONI Irene 1:47.87   10
22 50 KOPP Rahel 1:47.90   9
23 15 COSTAZZA Chiara 1:48.09   8
24 17 DUERR Lena 1:48.19   7
25 21 BAUD MUGNIER Adeline 1:48.34   6
26 47 BUCIK Ana 1:48.35   5
27 40 GRUENWALD Julia 1:48.39   4
28 39 BARIOZ Taina 1:48.80   3

Did not start 1st run

Bib Name
52 AGNELLI Nicole

Did not qualify for 2nd run

Bib Name
65 BANCORA Salome
64 GASUNA Lelde
62 CAPOVA Gabriela
57 SOSIO Federica
56 KANTOROVA Barbara
55 GUTIERREZ Mireia
51 KOECK Hannah
46 ALOPINA Ksenia
44 WILLIBALD Elisabeth
43 HILZINGER Jessica
38 ST-GERMAIN Laurence
37 KIYOSAWA Emiko
36 LAVTAR Katarina
34 MOLTZAN Paula
33 HASEGAWA Emi
32 GUT Lara
22 CHABLE Charlotte
10 SCHILD Bernadette

Did not finish 2nd run

Bib Name
26 BARTHET Anne-Sophie
16 MOUGEL Laurie

Did not finish 1st run

Bib Name
67 KIRKOVA Maria
66 MAJERCZYK Sabina
63 BUEHLER Rebecca
61 TOMMY Mikaela
60 MEILLARD Melanie
59 BRIGNONE Federica
58 BRUNNER Stephanie
54 STAALNACKE Ylva
53 IGNJATOVIC Nevena
49 TILLEY Alexandra
42 ZELLER Lisa-Maria
41 HAASER Ricarda
30 WIRTH Barbara
29 WIESLER Maren
23 SAEFVENBERG Charlotta
14 GAGNON Marie-Michele
8 SWENN-LARSSON Anna
2 MIELZYNSKI Erin
Event’s races to see