Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Val d'Isere (FRA)

Ladies’ Alpine combined

More information
Jury
TD FIS Pujol Planella Jordi
AND
Referee M. MAYR FIS
Assistant Referee
Chief of Race M. BONNEVIE FRA
Technical data
Start Altitude 2547 m.
Finish Altitude 1810 m.
Vertical Drop 737 m.
Homologation Number 11362/03/14
Run 1
Course Setter J.-P. VULLIET FIS
Number of Gates 39
Turning Gates
Start Time 10:30
Run 2
Course Setter A. PRENN SUI
Number of Gates 66
Turning Gates 64
Start Time 13:45
Organisation information
Club des Sports Val D isère
BP 61
73152 Val d Isere Cedex
FRA
Phone: 33(479) 06 03 49
Email: info@valsport.org
Website: http://www.valsport.org

Podium

1

GUT Lara

(SUI)

2:38.30
2

VONN Lindsey

(USA)

2:38.31
3
2:39.21

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time WC Points
1 21 GUT Lara 2:38.30   100
2 2 VONN Lindsey 2:38.31   80
3 22 KIRCHGASSER Michaela 2:39.21   60
4 9 FERK Marusa 2:39.55   50
5 18 BAILET Margot 2:40.14   45
6 14 MOWINCKEL Ragnhild 2:40.39   40
7 16 MARSAGLIA Francesca 2:40.60   36
8 29 CURTONI Elena 2:41.00   32
8 6 SCHNARF Johanna 2:41.00   32
10 20 BRODNIK Vanja 2:41.31   26
11 30 HUETTER Cornelia 2:41.32   24
12 23 GISIN Michelle 2:41.39   22
13 41 WORLEY Tessa 2:41.42   20
14 19 HOLDENER Wendy 2:41.43   18
15 11 ROSS Laurenne 2:41.57   16
16 46 KLING Kajsa 2:41.59   15
17 1 DELAGO Nicol 2:41.92   14
18 31 DORSCH Patrizia 2:41.94   13
19 25 PUCHNER Mirjam 2:42.02   12
20 13 SIEBENHOFER Ramona 2:42.44   11
21 5 SEJERSTED Lotte Smiseth 2:42.49   10
22 37 VENIER Stephanie 2:43.08   9
23 38 MAIER Sabrina 2:43.15   8
24 12 MIRADOLI Romane 2:43.36   7
25 24 WILES Jacqueline 2:43.50   6
26 43 REISINGER Elisabeth 2:43.92   5
27 8 BUCIK Ana 2:44.16   4
28 42 COOK Stacey 2:45.53   3
29 4 HAEHLEN Joana 2:45.64   2
30 27 IGNJATOVIC Nevena 2:45.81   1
31 3 MAGG Ann Katrin 2:45.86  
32 28 AGER Christina 2:46.22  
33 45 CAILL Ania Monica 2:52.86  

Disqualified 1st run

Bib Name
36 SUTER Corinne
26 WEIRATHER Tina

Did not start 2nd run

Bib Name
44 MIKLOS Edit
40 YURKIW Larisa
39 BESSY Anouk
35 LARROUY Noemie
33 GAUCHE Laura

Did not finish 2nd run

Bib Name
34 GOGGIA Sofia
32 COLETTI Alexandra
17 STUHEC Ilka
15 FEIERABEND Denise
7 KRIZOVA Klara

Did not finish 1st run

Bib Name
10 GOERGL Elisabeth