Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Courchevel (FRA)

Ladies’ Giant Slalom

More information
Organisation information
Club des Sports Courchevel
Bruno Tuaire
Le Forum
73120 Courchevel 1850
FRA
Phone: 33(479) 08 08 21
Email: contact@sportcourchevel.com
Website: http://www.sportcourchevel.com

Podium

1
2:01.72
2

GUT Lara

(SUI)

LOESETH Nina

(NOR)

2:01.89

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time WC Points
1 7 BREM Eva-Maria 2:01.72   100
2 2 GUT Lara 2:01.89   80
2 14 LOESETH Nina 2:01.89   80
4 5 REBENSBURG Viktoria 2:02.10   50
5 15 PIETILAE-HOLMNER Maria 2:02.40   45
6 23 GOGGIA Sofia 2:02.42   40
7 18 DREV Ana 2:02.52   36
8 4 WEIRATHER Tina 2:02.65   32
9 9 HANSDOTTER Frida 2:02.76   29
10 12 KIRCHGASSER Michaela 2:03.00   26
11 45 THALMANN Carmen 2:03.06   24
12 17 BAUD MUGNIER Adeline 2:03.22   22
13 10 VONN Lindsey 2:03.35   20
14 25 GAGNON Marie-Michele 2:03.45   18
15 50 TRUPPE Katharina 2:03.47   16
16 13 CURTONI Irene 2:03.53   15
17 22 MARMOTTAN Anemone 2:03.97   14
18 39 SIEBENHOFER Ramona 2:04.02   13
19 16 PREFONTAINE Marie-Pier 2:04.21   12
20 37 BRUNNER Stephanie 2:04.39   11
21 27 BARTHET Anne-Sophie 2:04.51   10
22 29 HOLDENER Wendy 2:04.55   9
23 32 LAVTAR Katarina 2:05.08   8
24 20 BARIOZ Taina 2:05.22   7
25 19 MOWINCKEL Ragnhild 2:05.33   6

Did not start 1st run

Bib Name
59 IGNJATOVIC Nevena

Did not qualify for 2nd run

Bib Name
8 MOELGG Manuela
21 CURTONI Elena
24 KLING Kajsa
26 MARSAGLIA Francesca
28 WILD Simone
33 HAASER Ricarda
34 TILLEY Alexandra
35 PICHLER Karoline
36 TOMMY Mikaela
38 PAULATHOVA Katerina
40 ORTLIEB Nina
41 PROSTEVA Elena
42 FRASSE SOMBET Coralie
43 SEJERSTED Lotte Smiseth
44 SUTER Jasmina
46 MCJAMES Megan
47 KOPP Rahel
48 DIREZ Clara
49 EKLUND Nathalie
51 MASSIOS Marie
52 ROBNIK Tina
53 ALPHAND Estelle
54 GISIN Michelle
55 STUHEC Ilka
56 GASIENICA-DANIEL Maryna
57 CILLARA ROSSI Valentina
58 JELINKOVA Adriana
61 DANIOTH Aline
62 BANCORA Salome
64 COOK Stacey

Did not finish 2nd run

Bib Name
1 WORLEY Tessa
3 FANCHINI Nadia
6 BRIGNONE Federica
11 BASSINO Marta
30 HASEGAWA Emi

Did not finish 1st run

Bib Name
31 HUETTER Cornelia
60 DORSCH Patrizia
63 KLICNAROVA Pavla