Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Lienz (AUT)

Ladies’ Giant Slalom

More information
Jury
TD FIS Skutelj Anja
CRO
Referee A. SKAARDAL FIS
Assistant Referee M. MAYR FIS
Chief of Race S. VERGEINER AUT
Technical data
Start Altitude 1008 m.
Finish Altitude 680 m.
Vertical Drop 328 m.
Homologation Number 8711/11/07
Run 1
Course Setter T. GFELLER NOR
Number of Gates 44
Turning Gates 42
Start Time 10:30
Run 2
Course Setter D. STEHARNIK SLO
Number of Gates 45
Turning Gates 41
Start Time 13:30
Organisation information
SC Lienz
Europaplatz 1
9900 Lienz
AUT
Phone: 0043 50 212 410
Email: office@skiworldcup-lienz.at
Website: http://www.skiworldcup-lienz.at

Podium

1

GUT Lara

(SUI)

2:06.00
2
2:06.12
3
2:06.30

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time WC Points
1 3 GUT Lara 2:06.00   100
2 1 WEIRATHER Tina 2:06.12   80
3 6 REBENSBURG Viktoria 2:06.30   60
4 4 BREM Eva-Maria 2:06.36   50
5 5 BRIGNONE Federica 2:06.64   45
6 8 KIRCHGASSER Michaela 2:07.37   40
7 29 MARSAGLIA Francesca 2:07.52   36
8 14 HANSDOTTER Frida 2:07.70   32
9 10 CURTONI Irene 2:07.88   29
10 23 CURTONI Elena 2:07.90   26
11 2 WORLEY Tessa 2:07.97   24
12 21 MOWINCKEL Ragnhild 2:08.00   22
12 7 LOESETH Nina 2:08.00   22
14 18 PREFONTAINE Marie-Pier 2:08.02   18
15 26 KLING Kajsa 2:08.06   16
16 20 BARIOZ Taina 2:08.13   15
16 17 BASSINO Marta 2:08.13   15
18 15 FANCHINI Nadia 2:08.25   13
19 35 TILLEY Alexandra 2:08.34   12
20 28 HOLDENER Wendy 2:08.46   11
21 43 FRASSE SOMBET Coralie 2:08.67   10
22 38 HASEGAWA Emi 2:08.74   9
23 22 MARMOTTAN Anemone 2:09.08   8
24 50 DIREZ Clara 2:09.10   7
25 47 MCJAMES Megan 2:09.15   6
26 57 ALPHAND Estelle 2:10.72   5

Did not qualify for 2nd run

Bib Name
67 GASUNA Lelde
65 DUBOVSKA Martina
64 VLHOVA Petra
63 DANIOTH Aline
62 IGNJATOVIC Nevena
61 HROVAT Meta
59 WIKSTROEM Emelie
58 WIRTH Barbara
55 PIROVANO Laura
51 TRUPPE Katharina
49 ANDO Asa
48 KOPP Rahel
46 SUTER Jasmina
44 HOESL Simona
42 PROSTEVA Elena
41 ORTLIEB Nina
40 DUERR Lena
39 PAULATHOVA Katerina
34 HAASER Ricarda
32 HUETTER Cornelia
30 BRUNNER Stephanie
27 WILD Simone
24 GAGNON Marie-Michele
19 GOGGIA Sofia

Did not finish 2nd run

Bib Name
33 LAVTAR Katarina
31 SIEBENHOFER Ramona
13 MOELGG Manuela
12 PIETILAE-HOLMNER Maria
11 DREV Ana

Did not finish 1st run

Bib Name
66 KIRKOVA Maria
60 GASIENICA-DANIEL Maryna
56 GALLHUBER Katharina
54 ROBNIK Tina
53 MASSIOS Marie
52 EKLUND Nathalie
45 THALMANN Carmen
37 TOMMY Mikaela
36 PICHLER Karoline
25 BARTHET Anne-Sophie
16 BAUD MUGNIER Adeline
9 VONN Lindsey
Event’s races to see