Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Flachau (AUT)

Ladies’ Giant Slalom

17 January 2016
CET time
Local time
1st Run : 09:15
2nd Run : 12:15
1st Run : 09:15
2nd Run : 12:15
More information
Jury
TD FIS Senoner Rainer
ITA
Referee A. SKAARDAL FIS
Assistant Referee M. MAYR FIS
Chief of Race M. TRANINGER AUT
Technical data
Start Altitude 1310 m.
Finish Altitude 960 m.
Vertical Drop 350 m.
Homologation Number 9677/10/10
Run 1
Course Setter A. PRENN SUI
Number of Gates 50
Turning Gates 49
Start Time 9:15
Run 2
Course Setter L. DE MARCHI CAN
Number of Gates 50
Turning Gates 49
Start Time 12:15
Organisation information
AUT
Email: info@skiweltcup-flachau.at

Podium

1
2:29.51
2

DREV Ana

(SLO)

2:30.45
3
2:30.50

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Run 1Run 2 Tot. Time Diff. Time WC Points
1 1 REBENSBURG Viktoria 1:12.57 1:16.94 2:29.51   100
2 9 DREV Ana 1:12.53 1:17.92 2:30.45 +0.94 80
3 4 BRIGNONE Federica 1:13.30 1:17.20 2:30.50 +0.99 60
4 2 BREM Eva-Maria 1:12.93 1:18.22 2:31.15 +1.64 50
5 37 BRUNNER Stephanie 1:14.12 1:17.13 2:31.25 +1.74 45
6 12 FANCHINI Nadia 1:14.38 1:16.96 2:31.34 +1.83 40
7 24 MARSAGLIA Francesca 1:14.87 1:16.49 2:31.36 +1.85 36
7 16 MOELGG Manuela 1:13.64 1:17.72 2:31.36 +1.85 36
9 20 BARIOZ Taina 1:14.42 1:17.02 2:31.44 +1.93 29
10 27 GAGNON Marie-Michele 1:14.30 1:17.39 2:31.69 +2.18 26
11 43 THALMANN Carmen 1:14.93 1:16.87 2:31.80 +2.29 24
12 14 PIETILAE-HOLMNER Maria 1:14.97 1:16.86 2:31.83 +2.32 22
13 19 BAUD MUGNIER Adeline 1:14.29 1:17.56 2:31.85 +2.34 20
14 63 VLHOVA Petra 1:14.87 1:17.03 2:31.90 +2.39 18
15 22 GOGGIA Sofia 1:15.08 1:17.05 2:32.13 +2.62 16
16 3 WEIRATHER Tina 1:13.49 1:18.71 2:32.20 +2.69 15
17 11 KIRCHGASSER Michaela 1:13.93 1:18.46 2:32.39 +2.88 14
18 8 BASSINO Marta 1:14.60 1:17.80 2:32.40 +2.89 13
19 6 GUT Lara 1:13.14 1:19.28 2:32.42 +2.91 12
20 53 TRUPPE Katharina 1:14.56 1:17.96 2:32.52 +3.01 11
21 7 WORLEY Tessa 1:14.78 1:17.84 2:32.62 +3.11 10
22 5 LOESETH Nina 1:13.42 1:19.33 2:32.75 +3.24 9
23 26 KLING Kajsa 1:14.72 1:18.06 2:32.78 +3.27 8
24 52 DIREZ Clara 1:15.15 1:17.73 2:32.88 +3.37 7
25 18 PREFONTAINE Marie-Pier 1:14.10 1:19.03 2:33.13 +3.62 6
26 45 HOESL Simona 1:15.09 1:18.31 2:33.40 +3.89 5

Did not qualify for 2nd run

Bib Name
65 KIRKOVA Maria
64 SHKANOVA Maria
62 BROWN Cara
61 SWENN-LARSSON Anna
58 GISIN Michelle
57 ALPHAND Estelle
56 HROVAT Meta
55 ROBNIK Tina
54 MASSIOS Marie
51 MAIR Chiara
50 KOPP Rahel
48 SUTER Jasmina
47 RESCH Stephanie
46 DUBOVSKA Martina
44 AGNELLI Nicole
42 FRASSE SOMBET Coralie
40 DUERR Lena
39 ROMANOVA Anastasia
36 HASEGAWA Emi
35 PICHLER Karoline
34 CRAWFORD Candace
33 HAASER Ricarda
32 TILLEY Alexandra
31 LAVTAR Katarina
30 WILD Simone
29 HOLDENER Wendy
25 MARMOTTAN Anemone
23 CURTONI Elena
21 MOWINCKEL Ragnhild
17 GOERGL Elisabeth
13 HANSDOTTER Frida

Did not finish 2nd run

Bib Name
41 SCHNEEBERGER Rosina
28 BARTHET Anne-Sophie
15 CURTONI Irene
10 VONN Lindsey

Did not finish 1st run

Bib Name
60 GASIENICA-DANIEL Maryna
59 CHABLE Charlotte
49 MCJAMES Megan
38 GRENIER Valerie
Event’s races to see