Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Maribor (SLO)

Ladies’ Giant Slalom

30 January 2016
CET time
Local time
1st Run : 13:00
2nd Run : 13:00
1st Run : 13:00
2nd Run : 13:00
More information
Jury
TD FIS Grogl Hans
AUT
Referee A. SKAARDAL FIS
Assistant Referee M. MAYR FIS
Chief of Race M. DRAGSIC SLO
Technical data
Start Altitude 740 m.
Finish Altitude 340 m.
Vertical Drop 400 m.
Homologation Number 8785/01/08
Run 1
Course Setter C. KNIGHT USA
Number of Gates 51
Turning Gates 49
Start Time 10:00
Run 2
Course Setter M. ERIKSSON SWE
Number of Gates 51
Turning Gates 49
Start Time 13:00
Organisation information
SK BRANIK
OK ZLATA LISICA
Mladinska 29
2000 Maribor
SLO
Phone: +386 2 220 88 31, +386 2 220 88 12
Email: zlata-lisica@sk-branik.si
Website: www.goldenfox.org

Podium

1
2:29.82
2

DREV Ana

(SLO)

2:30.14
3
2:30.16

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time WC Points
1 1 REBENSBURG Viktoria 2:29.82   100
2 8 DREV Ana 2:30.14   80
3 2 WEIRATHER Tina 2:30.16   60
4 4 BREM Eva-Maria 2:30.23   50
5 3 LOESETH Nina 2:30.86   45
6 11 PIETILAE-HOLMNER Maria 2:31.02   40
7 13 KIRCHGASSER Michaela 2:31.04   36
8 14 FANCHINI Nadia 2:31.13   32
9 18 BASSINO Marta 2:31.42   29
10 21 PREFONTAINE Marie-Pier 2:31.46   26
11 24 GAGNON Marie-Michele 2:31.53   24
12 12 MOELGG Manuela 2:31.56   22
13 25 MOWINCKEL Ragnhild 2:31.62   20
14 22 CURTONI Elena 2:31.65   18
15 10 CURTONI Irene 2:31.70   16
16 28 THALMANN Carmen 2:32.09   15
17 33 LAVTAR Katarina 2:32.10   14
18 30 HOLDENER Wendy 2:32.13   13
19 20 MARSAGLIA Francesca 2:32.37   12
20 6 WORLEY Tessa 2:32.57   11
21 16 BARIOZ Taina 2:32.68   10
22 27 MARMOTTAN Anemone 2:32.76   9
23 29 BARTHET Anne-Sophie 2:33.36   8
24 39 ROMANOVA Anastasia 2:33.39   7
25 45 WILD Simone 2:34.02   6

Did not start 1st run

Bib Name
58 KIYOSAWA Emiko
54 ROBNIK Tina

Did not qualify for 2nd run

Bib Name
61 FERK Marusa
59 HONKANEN Riikka
57 GASIENICA-DANIEL Maryna
56 VLHOVA Petra
55 ALPHAND Estelle
52 MASSIOS Marie
51 TRUPPE Katharina
50 DIREZ Clara
48 STUHEC Ilka
47 HOESL Simona
46 AGNELLI Nicole
44 ANDO Asa
41 SIEBENHOFER Ramona
40 FRASSE SOMBET Coralie
37 PICHLER Karoline
36 CRAWFORD Candace
35 HAASER Ricarda
34 TILLEY Alexandra

Did not finish 2nd run

Bib Name
32 HASEGAWA Emi
31 HUETTER Cornelia
15 VONN Lindsey
9 HANSDOTTER Frida
7 GUT Lara

Did not finish 1st run

Bib Name
63 ZBASNIK Lana
62 SHKANOVA Maria
60 SWENN-LARSSON Anna
53 HROVAT Meta
49 MCJAMES Megan
43 SCHNEEBERGER Rosina
42 DUERR Lena
38 PAULATHOVA Katerina
26 KLING Kajsa
23 BRUNNER Stephanie
19 GOGGIA Sofia
17 BAUD MUGNIER Adeline
5 BRIGNONE Federica