Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Garmisch Partenkirchen (GER)

Ladies’ Downhill

6 February 2016
CET time
Local time
1st Run : 11:30
1st Run : 11:30
More information
Jury
TD FIS Schwartz Sue
CAN
Referee A. SKAARDAL FIS
Assistant Referee J.-P. VULLIET FIS
Chief of Race S. WILD GER
Technical data
Start Altitude 1490 m.
Finish Altitude 770 m.
Vertical Drop 720 m.
Course Length 2740 m.
Homologation Number 1147/11/14
Run 1
Course Setter J.-P. VULLIET FIS
Number of Gates 40
Start Time 11:30
Organisation information
SC Garmisch
OK Weltcup
Fuerstenstrasse 9a
D-82467 Garmisch
GER
Phone: +49 (8821) 727700
Email: info@skiweltcup-garmisch.de
Website: www.deurtscherskiverband.de

Podium

1

VONN Lindsey

(USA)

1:40.80
2
1:42.31
3
1:42.37

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time WC Points
1 22 VONN Lindsey 1:40.80   100
2 20 SUTER Fabienne 1:42.31 +1.51 80
3 21 REBENSBURG Viktoria 1:42.37 +1.57 60
4 18 YURKIW Larisa 1:42.60 +1.80 50
5 9 ROSS Laurenne 1:42.77 +1.97 45
6 13 WEIRATHER Tina 1:42.79 +1.99 40
7 14 MIKLOS Edit 1:42.93 +2.13 36
8 8 FANCHINI Nadia 1:43.13 +2.33 32
9 15 FANCHINI Elena 1:43.18 +2.38 29
10 11 SUTER Corinne 1:43.34 +2.54 26
11 31 GOGGIA Sofia 1:43.38 +2.58 24
12 16 HUETTER Cornelia 1:43.40 +2.60 22
13 19 GOERGL Elisabeth 1:43.41 +2.61 20
14 17 GUT Lara 1:43.66 +2.86 18
15 29 MERIGHETTI Daniela 1:43.71 +2.91 16
16 12 KLING Kajsa 1:43.74 +2.94 15
17 10 COOK Stacey 1:44.18 +3.38 14
18 23 HAEHLEN Joana 1:44.40 +3.60 13
19 38 FEIERABEND Denise 1:44.42 +3.62 12
20 40 NUFER Priska 1:44.56 +3.76 11
21 2 WILES Jacqueline 1:44.59 +3.79 10
22 41 BRODNIK Vanja 1:44.71 +3.91 9
23 6 SCHNARF Johanna 1:44.79 +3.99 8
24 42 LEDECKA Ester 1:44.85 +4.05 7
25 33 COLETTI Alexandra 1:44.88 +4.08 6
26 24 MARSAGLIA Francesca 1:44.90 +4.10 5
27 47 WORLEY Tessa 1:45.13 +4.33 4
28 32 JOHNSON Breezy 1:45.15 +4.35 3
29 45 DORSCH Patrizia 1:45.17 +4.37 2
30 37 PIOT Jennifer 1:45.25 +4.45 1
31 35 MIRADOLI Romane 1:45.34 +4.54
32 25 BAILET Margot 1:45.41 +4.61
33 26 PUCHNER Mirjam 1:45.77 +4.97
34 39 BESSY Anouk 1:46.08 +5.28
35 43 MAGG Ann Katrin 1:46.60 +5.80
36 46 HOESL Simona 1:47.48 +6.68
37 44 MERRYWEATHER Alice 1:47.82 +7.02

Disqualified 1st run

Bib Name
30 STUHEC Ilka

Did not finish 1st run

Bib Name
36 KUENG Mirena
34 MOSER Stefanie
28 VENIER Stephanie
27 CURTONI Elena
7 MOWINCKEL Ragnhild
5 MCKENNIS Alice
4 TIPPLER Tamara
3 SIEBENHOFER Ramona
1 STUFFER Verena