Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Garmisch Partenkirchen (GER)

Ladies’ Super G

7 February 2016
CET time
Local time
1st Run : 11:00
1st Run : 11:00
More information
Jury
TD FIS Schwartz Sue
CAN
Referee A. SKAARDAL FIS
Assistant Referee J.-P. VULLIET FIS
Chief of Race S. WILD GER
Technical data
Start Altitude 1308 m.
Finish Altitude 770 m.
Vertical Drop 538 m.
Course Length 1970 m.
Homologation Number 11472/11/14
Run 1
Course Setter A. BREZAVSCEK SLO
Number of Gates 41
Start Time 11:00
Organisation information
SC Garmisch
OK Weltcup
Fuerstenstrasse 9a
D-82467 Garmisch
GER
Phone: +49 (8821) 727700
Email: info@skiweltcup-garmisch.de
Website: www.deurtscherskiverband.de

Podium

1

GUT Lara

(SUI)

1:20.51
2
1:20.66
3

VONN Lindsey

(USA)

1:20.74

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time WC Points
1 17 GUT Lara 1:20.51   100
2 21 REBENSBURG Viktoria 1:20.66   80
3 19 VONN Lindsey 1:20.74   60
4 18 WEIRATHER Tina 1:21.22   50
5 16 HUETTER Cornelia 1:21.43   45
6 8 KLING Kajsa 1:21.47   40
7 22 GOERGL Elisabeth 1:21.55   36
8 20 FANCHINI Nadia 1:21.66   32
9 10 BRIGNONE Federica 1:21.67   29
10 12 ROSS Laurenne 1:21.79   26
11 9 CURTONI Elena 1:21.99   24
12 2 VENIER Stephanie 1:22.02   22
13 4 STUHEC Ilka 1:22.07   20
14 1 SUTER Fabienne 1:22.12   18
15 32 GOGGIA Sofia 1:22.32   16
16 11 SCHNARF Johanna 1:22.38   15
17 26 MERIGHETTI Daniela 1:22.50   14
18 35 FRASSE SOMBET Coralie 1:22.53   13
18 15 MARSAGLIA Francesca 1:22.53   13
20 6 PIOT Jennifer 1:22.60   11
21 14 TIPPLER Tamara 1:22.66   10
22 27 WORLEY Tessa 1:22.67   9
23 3 YURKIW Larisa 1:22.71   8
24 23 MIRADOLI Romane 1:22.75   7
25 44 LEDECKA Ester 1:22.79   6
25 28 PUCHNER Mirjam 1:22.79   6
27 24 SIEBENHOFER Ramona 1:22.94   4
28 29 MOWINCKEL Ragnhild 1:23.10   3
29 56 MIKLOS Edit 1:23.15   2
30 51 MAIER Sabrina 1:23.24   1
31 13 COOK Stacey 1:23.35  
32 33 DENGSCHERZ Dajana 1:23.36  
33 54 DORSCH Patrizia 1:23.39  
34 5 HAEHLEN Joana 1:23.42  
35 41 JOHNSON Breezy 1:23.46  
36 37 MCKENNIS Alice 1:23.47  
37 30 FANCHINI Elena 1:23.59  
38 31 HEIDER Michaela 1:23.61  
39 34 MARNO Anna 1:23.62  
40 50 BRODNIK Vanja 1:23.71  
41 36 MOSER Stefanie 1:23.91  
42 25 BAILET Margot 1:24.27  
43 55 NUFER Priska 1:24.81  
44 43 GHENT Abby 1:24.92  

Did not finish 1st run

Bib Name
53 GAUCHE Laura
52 COLETTI Alexandra
49 WEIDLE Kira
48 GASSLITTER Verena
47 BARTHET Anne-Sophie
46 MAGG Ann Katrin
45 KUENG Mirena
42 WILES Jacqueline
40 FEIERABEND Denise
39 HOESL Simona
38 BESSY Anouk
7 SUTER Corinne