Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Val Gardena / Groeden (ITA)

Men’s Downhill

19 December 2015
CET time
1st Run : 12:15
More information
Organisation information
Saslong Classic Club Val Gardena- Groeden BZJ4
Strada Dursan, 37
39047 S. Cristina Val Gardena BZ
ITA
Phone: +39 (0471) 79 34 50
Email: info@saslong.org
Website: www.saslong.org

Podium

1
1:54.80
2
1:55.23
3
1:55.26

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time WC Points
1 21 SVINDAL Aksel Lund 1:54.80   100
2 22 FAYED Guillermo 1:55.23   80
3 17 JANSRUD Kjetil 1:55.26   60
4 8 FILL Peter 1:55.52   50
5 19 GUAY Erik 1:55.70   45
6 57 BENNETT Bryce 1:55.84   40
7 24 KRIECHMAYR Vincent 1:56.10   36
8 14 FRANZ Max 1:56.16   32
9 11 NYMAN Steven 1:56.18   29
10 2 FERSTL Josef 1:56.21   26
11 25 CLAREY Johan 1:56.22   24
12 23 OSBORNE-PARADIS Manuel 1:56.24   22
13 18 PARIS Dominik 1:56.26   20
13 13 GANONG Travis 1:56.26   20
15 34 GIRAUD MOINE Valentin 1:56.27   16
16 10 BAUMANN Romed 1:56.32   15
17 31 WEIBRECHT Andrew 1:56.44   14
18 3 KROELL Klaus 1:56.48   13
19 45 ROGER Brice 1:56.52   12
19 40 GISIN Marc 1:56.52   12
21 15 STREITBERGER Georg 1:56.55   10
22 47 CASSE Mattia 1:56.56   9
23 38 SANDER Andreas 1:56.57   8
24 9 JANKA Carlo 1:56.64   7
25 28 THEAUX Adrien 1:56.70   6
26 20 REICHELT Hannes 1:56.89   5
27 39 GIEZENDANNER Blaise 1:56.92   4
28 26 HEEL Werner 1:56.93   3
29 46 HINTERMANN Niels 1:56.96   2
30 1 STRIEDINGER Otmar 1:57.01   1
31 5 MUZATON Maxence 1:57.03  
32 59 VON APPEN Henrik 1:57.18  
33 42 FRISCH Jeffrey 1:57.26  
34 49 MAPLE Wiley 1:57.30  
35 52 MARSAGLIA Matteo 1:57.35  
35 29 SULLIVAN Marco 1:57.35  
37 36 KLINE Bostjan 1:57.41  
37 12 KUENG Patrick 1:57.41  
39 44 ZRNCIC DIM Natko 1:57.46  
40 4 INNERHOFER Christof 1:57.52  
41 50 MANI Nils 1:57.53  
42 55 SCHEIBER Florian 1:57.59  
43 30 THOMSEN Benjamin 1:57.68  
44 48 BRANDNER Klaus 1:57.99  
45 51 SEJERSTED Adrian Smiseth 1:58.07  
46 35 KOSI Klemen 1:58.11  
47 56 KOELL Alexander 1:58.17  
48 32 SPORN Andrej 1:58.21  
49 53 SCHMED Fernando 1:58.25  
50 6 POISSON David 1:58.34  
51 54 BATTILANI Henri 1:58.82  
52 60 ULLRICH Max 1:59.07  
53 58 BUZZI Emanuele 1:59.27  
54 62 KLUSAK Michal 2:00.22  
55 61 KHUBER Martin 2:01.48  

Did not finish 1st run

Bib Name
63 ALESSANDRIA Arnaud
43 KLOTZ Siegmar
41 DRESSEN Thomas
37 GOLDBERG Jared
33 WEBER Ralph
27 KILDE Aleksander Aamodt
16 MAYER Matthias
7 BANK Ondrej