Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Adelboden (SUI)

Men’s Slalom

10 January 2016
CET time
Local time
1st Run : 10:30
2nd Run : 13:30
1st Run : 10:30
2nd Run : 13:30
More information
Organisation information
Ski-Weltcup Adelboden AG
Dorfstrasse 40
3715 Adelboden
SUI
Phone: +41 33 673 70 60
Email: info@weltcup-adelboden.ch
Website: http://www.weltcup-adelboden.ch

Podium

1
1:51.34
2
1:51.40
3
1:51.94

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time WC Points
1 6 KRISTOFFERSEN Henrik 1:51.34   100
2 3 HIRSCHER Marcel 1:51.40   80
3 1 KHOROSHILOV Alexander 1:51.94   60
4 8 PINTURAULT Alexis 1:52.23   50
5 7 GROSS Stefano 1:52.57   45
6 30 FELLER Manuel 1:52.59   40
7 38 ZENHAEUSERN Ramon 1:52.66   36
8 4 NEUREUTHER Felix 1:52.76   32
9 2 DOPFER Fritz 1:52.82   29
10 9 RAZZOLI Giuliano 1:52.86   26
11 12 LIZEROUX Julien 1:53.04   24
12 15 FOSS-SOLEVAAG Sebastian 1:53.06   22
13 11 YULE Daniel 1:53.22   20
14 41 STEHLE Dominik 1:53.40   18
14 26 AERNI Luca 1:53.40   18
16 16 MUFFAT-JEANDET Victor 1:53.49   15
17 32 TONETTI Riccardo 1:53.52   14
18 21 BYGGMARK Jens 1:53.70   13
19 17 THALER Patrick 1:53.73   12
20 18 CHODOUNSKY David 1:54.10   11
21 36 ANKENY Michael 1:54.14   10
22 20 BAECK Axel 1:54.16   9
23 27 SCHWARZ Marco 1:54.20   8
24 35 PHILP Trevor 1:54.22   7
25 28 DIGRUBER Marc 1:54.24   6
26 22 STRASSER Linus 1:54.27   5
27 25 RYDING Dave 1:54.31   4
28 24 LAHDENPERAE Anton 1:54.48   3

Disqualified 1st run

Bib Name
5 HARGIN Mattias

Did not start 1st run

Bib Name
48 LYSDAHL Espen

Did not qualify for 2nd run

Bib Name
72 TOLA Erjon
71 SIMARI BIRKNER Cristian Javier
69 ZRNCIC DIM Natko
68 JOHANSSON Emil
67 BROWN Phil
65 NANI Roberto
64 THEOLIER Steven
62 TRIKHICHEV Pavel
61 HIRSCHBUEHL Christian
60 NARITA Hideyuki
58 SAMSAL Dalibor
56 DEVILLE Cristian
55 SCHMIDIGER Reto
53 KRYZL Krystof
51 ISHII Tomoya
50 HOERL Wolfgang
49 KELLEY Robby
46 NORDBOTTEN Jonathan
44 MATT Michael
42 KELLEY Tim
40 BUFFET Robin
39 NIEDERBERGER Bernhard
37 SKUBE Matic
34 YUASA Naoki
29 ZAMPA Adam

Did not finish 2nd run

Bib Name
19 MOELGG Manfred
13 LARSSON Markus

Did not finish 1st run

Bib Name
70 ZAMPA Andreas
66 ZUBCIC Filip
63 ROCHAT Marc
59 ZVEJNIEKS Kristaps
57 KUERNER Miha
54 BALLERIN Andrea
52 PLACE Francois
47 KOSTELIC Ivica
45 RASANEN Joonas
43 HAUGEN Leif Kristian
33 GINI Marc
31 LIGETY Ted
23 HERBST Reinfried
14 GRANGE Jean-Baptiste
10 MYHRER Andre