Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Wengen (SUI)

Men’s Downhill

15 January 2016
CET time
2 files available for download
More information
Jury
TD FIS Tuaire Bruno
FRA
Referee M. WALDNER FIS
Assistant Referee H. TRINKL FIS
Chief of Race B. LEHMANN SUI
Technical data
Start Altitude 2016 m.
Finish Altitude 1287 m.
Vertical Drop 729 m.
Course Length 2682 m.
Homologation Number 10159/10/11
Run 1
Course Setter H. TRINKL FIS
Number of Gates 33
Start Time 10:30
Organisation information
Verein Internationale Lauberhornrennen
Postfach 385
3823 Wengen
SUI
Phone: +41 33 856 66 66
Email: ok@lauberhorn.ch
Website: http://www.lauberhorn.ch

Podium

1
1:48.10
2
1:48.82
3
1:49.00

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time
1 SVINDAL Aksel Lund 1:48.10  
2 THEAUX Adrien 1:48.82  
3 JANSRUD Kjetil 1:49.00  
4 PARIS Dominik 1:49.44  
5 FRANZ Max 1:49.46  
6 FILL Peter 1:49.50  
7 MERMILLOD BLONDIN Thomas 1:49.74  
8 GISIN Marc 1:49.80  
9 GOLDBERG Jared 1:49.91  
10 CASSE Mattia 1:50.04  
11 KRIECHMAYR Vincent 1:50.17  
12 GIRAUD MOINE Valentin 1:50.35  
13 BAUMANN Romed 1:50.43  
14 NYMAN Steven 1:50.56  
15 KOSI Klemen 1:50.60  
16 PINTURAULT Alexis 1:50.63  
17 ZRNCIC DIM Natko 1:50.67  
18 SCHWEIGER Patrick 1:50.77  
19 MUZATON Maxence 1:50.81  
20 STRIEDINGER Otmar 1:50.93  
21 MANI Nils 1:50.96  
22 SANDER Andreas 1:50.97  
23 KLOTZ Siegmar 1:51.09  
24 CATER Martin 1:51.25  
25 ZAMPA Adam 1:51.28  
26 MUFFAT-JEANDET Victor 1:51.29  
27 BYDLINSKI Maciej 1:51.31  
28 BENNETT Bryce 1:51.33  
29 THOMPSON Broderick 1:51.54  
30 ROMAR Andreas 1:51.63  
31 MURISIER Justin 1:51.65  
32 KOSTELIC Ivica 1:51.79  
33 KRYZL Krystof 1:51.84  
34 WEBER Ralph 1:52.12  
35 SUGAI Ryo 1:52.13  
36 ULLRICH Max 1:52.51  
37 JITLOFF Tim 1:52.75  
38 VON APPEN Henrik 1:52.86  
39 KLUSAK Michal 1:53.03  
40 WERRY Tyler 1:53.53  
41 OLIVERAS Marc 1:53.59  
42 ZAMPA Andreas 1:53.74  
43 HADALIN Stefan 1:54.02  
44 VUKICEVIC Marko 1:56.35  

Did not start 2nd run

Bib Name
0 BANK Ondrej
0 FEUZ Beat
0 SPORN Andrej
0 REICHELT Hannes
0 BERTHOD Marc
0 GUAY Erik

Did not start 1st run

Bib Name
0 BORODAYKIN Artem

Did not finish 2nd run

Bib Name
0 KILDE Aleksander Aamodt
0 LIGETY Ted
0 BERNDT Ondrej
0 PANGRAZZI Paolo
0 WEIBRECHT Andrew
0 KLINE Bostjan
0 JANKA Carlo
0 INNERHOFER Christof
0 TRIKHICHEV Pavel