Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Kitzbuehel (AUT)

Men’s Slalom

More information
Jury
TD FIS Menestrina Daniel
ITA
Referee M. WALDNER FIS
Assistant Referee E. COUDER FIS
Chief of Race A. NAGLICH AUT
Technical data
Start Altitude 1004 m.
Finish Altitude 811 m.
Vertical Drop 193 m.
Homologation Number 8644/10/07
Run 1
Course Setter M. ANDERSSON SWE
Number of Gates 60
Turning Gates 58
Start Time 10:30
Run 2
Course Setter S. QUITTET FRA
Number of Gates 61
Turning Gates 59
Start Time 13:30
Organisation information
Kitzbueheler Ski Club
Hinterstadt 4
6370 Kitzbuehel
Austria
AUT
Phone: 0043 535 662 30 10
Email: race@hahnenkamm.com
Website: http://www.hahnenkamm.com

Podium

1
1:43.96
2
1:43.99
3

DOPFER Fritz

(GER)

1:44.41

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time WC Points
1 5 KRISTOFFERSEN Henrik 1:43.96   100
2 4 HIRSCHER Marcel 1:43.99   80
3 3 DOPFER Fritz 1:44.41   60
4 12 HARGIN Mattias 1:44.75   50
5 16 THALER Patrick 1:45.21   45
6 51 NORDBOTTEN Jonathan 1:45.44   40
7 59 HIRSCHBUEHL Christian 1:45.52   36
7 7 NEUREUTHER Felix 1:45.52   36
9 21 SCHWARZ Marco 1:45.57   29
10 19 MOELGG Manfred 1:45.77   26
11 18 CHODOUNSKY David 1:45.94   24
12 11 GRANGE Jean-Baptiste 1:46.01   22
13 2 GROSS Stefano 1:46.16   20
14 35 PHILP Trevor 1:46.31   18
15 10 MYHRER Andre 1:46.33   16
16 25 LAHDENPERAE Anton 1:46.55   15
17 14 LIZEROUX Julien 1:46.58   14
18 69 LUITZ Stefan 1:46.81   13
19 36 ANKENY Michael 1:46.93   12
20 32 ZAMPA Adam 1:55.34  
21 41 KELLEY Tim 2:04.80  
22 40 STEHLE Dominik 2:12.11  

Disqualified 2nd run

Bib Name
26 STRASSER Linus

Disqualified 1st run

Bib Name
67 BACHER Fabian
48 HOERL Wolfgang
31 LIGETY Ted

Did not start 1st run

Bib Name
38 NIEDERBERGER Bernhard

Did not qualify for 2nd run

Bib Name
75 HADALIN Stefan
71 NOVIKOV Vladislav
65 ZUBCIC Filip
57 ZVEJNIEKS Kristaps
53 BALLERIN Andrea
52 KRYZL Krystof
44 MATT Michael
42 HAUGEN Leif Kristian
37 SKUBE Matic
34 YUASA Naoki

Did not finish 2nd run

Bib Name
46 LYSDAHL Espen
39 BUFFET Robin
24 FELLER Manuel
22 RYDING Dave
15 YULE Daniel
9 FOSS-SOLEVAAG Sebastian
6 KHOROSHILOV Alexander

Did not finish 1st run

Bib Name
84 NORBURY Bennett
83 LONGHI Jhonatan
82 NORRIS Kieran
81 SIMARI BIRKNER Cristian Javier
80 BYDLINSKI Maciej
79 KYUNG Sung-hyun
78 FALAT Matej
77 DEL CAMPO Juan
76 RONCI Giordano
74 RASCHNER Dominik
73 JOHANSSON Emil
72 VOGEL Markus
70 BROWN Phil
68 PFIFFNER Marco
66 MURISIER Justin
64 ALAERTS Kai
63 VIDOVIC Matej
62 ROCHAT Marc
61 TRIKHICHEV Pavel
60 MERMILLOD BLONDIN Thomas
58 NARITA Hideyuki
56 SAMSAL Dalibor
55 ENGEL Mark
54 SCHMIDIGER Reto
50 PLACE Francois
49 ISHII Tomoya
47 KELLEY Robby
45 RASANEN Joonas
43 READ Erik
33 GINI Marc
30 TONETTI Riccardo
29 ZENHAEUSERN Ramon
28 HERBST Reinfried
27 DIGRUBER Marc
23 AERNI Luca
20 BAECK Axel
17 BYGGMARK Jens
13 MUFFAT-JEANDET Victor
8 PINTURAULT Alexis
1 RAZZOLI Giuliano