Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Kranjska Gora (SLO)

Men’s Giant Slalom

4 March 2016
CET time
Local time
1st Run : 10:00
2nd Run : 13:00
1st Run : 10:00
2nd Run : 13:00
More information
Organisation information
ASK Kranjska Gora
OK POKAL VITRANC
Borovška 99a
SI4280 Kranjska Gora
SLO
Phone: +386 (4) 588 53 05, +386 (4) 588 53 00
Email: info@pokal-vitranc.com
Website: www.pokal-vitranc.com

Podium

1
1:52.18
2
1:52.65
3
1:52.87

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time WC Points
1 4 PINTURAULT Alexis 1:52.18   100
2 10 SCHOERGHOFER Philipp 1:52.65   80
3 1 HIRSCHER Marcel 1:52.87   60
4 3 KRISTOFFERSEN Henrik 1:53.30   50
5 6 FAIVRE Mathieu 1:53.72   45
6 25 FELLER Manuel 1:53.76   40
7 8 HAUGEN Leif Kristian 1:53.77   36
8 5 MUFFAT-JEANDET Victor 1:53.96   32
9 40 RICHARD Cyprien 1:54.26   29
10 19 MURISIER Justin 1:54.34   26
10 13 LUITZ Stefan 1:54.34   26
12 16 JANKA Carlo 1:54.37   22
13 12 EISATH Florian 1:54.38   20
14 26 LEITINGER Roland 1:54.43   18
15 2 FANARA Thomas 1:54.48   16
16 27 KRANJEC Zan 1:54.55   15
16 20 TONETTI Riccardo 1:54.55   15
18 22 MOELGG Manfred 1:54.71   13
19 29 MISSILLIER Steve 1:54.90   12
20 28 NOESIG Christoph 1:54.92   11
21 36 ZAMPA Adam 1:55.00   10
22 9 DOPFER Fritz 1:55.02   9
23 46 PIRINEN Eemeli 1:55.04   8
24 31 KILDE Aleksander Aamodt 1:55.17   7
25 30 KRYZL Krystof 1:55.34   6
26 58 CHODOUNSKY David 1:55.69   5
27 33 FORD Tommy 1:56.13   4

Disqualified 1st run

Bib Name
76 SLJIVIC Marko
68 CATER Martin
55 DUPRATT Samuel

Did not start 1st run

Bib Name
53 ANKENY Michael

Did not qualify for 2nd run

Bib Name
77 TOLA Erjon
75 VUKELIC William
74 CHRAPEK Adam
73 GROSELJ Zan
72 SIMARI BIRKNER Cristian Javier
71 KOTZMANN Adam
70 SPIK Jakob
69 ZERAK Misel
66 BARWOOD Adam
65 STRICKER Martin
63 SORIO Daniele
62 ZINGERLE Alex
61 PLACE Francois
60 FEASEY Willis
59 BALLERIN Andrea
57 SCHWARZ Marco
56 ROENNGREN Mattias
54 PLEISCH Manuel
52 HIRSCHBUEHL Christian
51 MEGARRY Morgan
49 PHILP Trevor
48 NETELAND Bjoernar
47 PATRICKSSON Axel William
45 BRENNSTEINER Stefan
44 CHRISTIANSON Kieffer
43 STAUBITZER Benedikt
42 ANDRIENKO Aleksander
41 TORSTI Samu
39 SCHWAIGER Dominik
38 WERRY Tyler
37 RUBIE Brennan
35 COCHRAN-SIEGLE Ryan
34 MEILLARD Loic
32 KRIECHMAYR Vincent
17 JITLOFF Tim
15 SANDELL Marcus
14 MYHRER Andre
11 NANI Roberto

Did not finish 2nd run

Bib Name
24 DE ALIPRANDINI Luca
18 CAVIEZEL Gino
7 NEUREUTHER Felix

Did not finish 1st run

Bib Name
67 KOSI Klemen
64 ZAMPA Andreas
50 BROWN Phil
23 ZUBCIC Filip
21 BLARDONE Massimiliano