Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Kranjska Gora (SLO)

Men’s Slalom

6 March 2016
CET time
Local time
1st Run : 09:30
2nd Run : 12:30
1st Run : 09:30
2nd Run : 12:30
More information
Organisation information
ASK Kranjska Gora
OK POKAL VITRANC
Borovška 99a
SI4280 Kranjska Gora
SLO
Phone: +386 (4) 588 53 05, +386 (4) 588 53 00
Email: info@pokal-vitranc.com
Website: www.pokal-vitranc.com

Podium

1
1:46.24
2
1:47.05
3
1:47.35

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time WC Points
1 7 HIRSCHER Marcel 1:46.24   100
2 6 KRISTOFFERSEN Henrik 1:47.05   80
3 3 GROSS Stefano 1:47.35   60
4 1 DOPFER Fritz 1:47.50   50
5 14 SCHWARZ Marco 1:47.51   45
6 15 PINTURAULT Alexis 1:47.70   40
7 5 HARGIN Mattias 1:47.83   36
7 17 CHODOUNSKY David 1:47.83   36
9 12 MYHRER Andre 1:48.07   29
10 20 MOELGG Manfred 1:48.18   26
11 4 KHOROSHILOV Alexander 1:48.20   24
12 23 STEHLE Dominik 1:48.27   22
13 10 GRANGE Jean-Baptiste 1:48.29   20
14 18 DIGRUBER Marc 1:48.31   18
14 29 MATT Michael 1:48.31   18
16 8 YULE Daniel 1:48.32   15
17 37 STRASSER Linus 1:48.38   14
18 25 LAHDENPERAE Anton 1:48.66   13
19 32 BUFFET Robin 1:48.71   12
20 30 HAUGEN Leif Kristian 1:48.81   11
21 13 FOSS-SOLEVAAG Sebastian 1:48.93   10
22 19 BYGGMARK Jens 1:49.06   9
23 26 ZENHAEUSERN Ramon 1:49.13   8
24 22 RYDING Dave 1:49.29   7
25 35 YUASA Naoki 1:49.64   6
26 27 AERNI Luca 1:52.71   5

Did not start 1st run

Bib Name
53 VIDOVIC Matej
56 SAMSAL Dalibor

Did not qualify for 2nd run

Bib Name
16 MUFFAT-JEANDET Victor
24 FELLER Manuel
28 BAECK Axel
31 TONETTI Riccardo
34 GINI Marc
36 PHILP Trevor
38 ANKENY Michael
39 SKUBE Matic
40 KELLEY Tim
41 MISSILLIER Steve
42 RASANEN Joonas
43 LYSDAHL Espen
45 KELLEY Robby
46 HOERL Wolfgang
47 GINNIS AJ
48 ENGEL Mark
49 PLACE Francois
50 KRYZL Krystof
52 SCHMIDIGER Reto
54 DEVILLE Cristian
55 KUERNER Miha
58 ROCHAT Marc
59 KOSTELIC Ivica
60 THEOLIER Steven
61 RASCHNER Dominik
62 GROSELJ Zan
63 BROWN Phil
64 SPIK Jakob
66 HERBST Reinfried
67 ZUBCIC Filip
68 MURISIER Justin
70 LUITZ Stefan
71 FALAT Matej
73 KOSI Klemen
74 BARWOOD Adam
76 KRANJEC Zan
78 SLJIVIC Marko
79 KEKESI Marton
80 TOLA Erjon

Did not finish 2nd run

Bib Name
2 NEUREUTHER Felix
9 LIZEROUX Julien
11 THALER Patrick
57 HIRSCHBUEHL Christian

Did not finish 1st run

Bib Name
21 NORDBOTTEN Jonathan
33 ZAMPA Adam
44 ROBERTS Hig
51 BALLERIN Andrea
65 ALAERTS Kai
69 RONCI Giordano
72 ANDRIENKO Aleksander
75 SIMARI BIRKNER Cristian Javier
77 CHRAPEK Adam