Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Schladming (AUT)

Men’s Slalom

24 January 2017
CET time
Local time
1st Run : 17:45
2nd Run : 20:45
1st Run : 17:45
2nd Run : 20:45
More information
Organisation information
WSV Schaldming
Hr. Hans Grogl
Salzburgerstraße 315
8970 Schladming, Liezen
AUT
Phone: 43 3687 232 00 | 0043 664 307 27 63
Email: office@ski-weltcup-schladming.at
Website: http://www.thenightrace.at

Podium

1
1:39.83
2
1:39.92
3
1:40.46

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time WC Points
1 3 KRISTOFFERSEN Henrik 1:39.83   100
2 4 HIRSCHER Marcel 1:39.92   80
3 5 KHOROSHILOV Alexander 1:40.46   60
4 8 LIZEROUX Julien 1:41.36   50
5 10 GROSS Stefano 1:41.37   45
6 19 FELLER Manuel 1:41.69   40
7 23 YUASA Naoki 1:41.81   36
8 14 PINTURAULT Alexis 1:41.86   32
9 13 HARGIN Mattias 1:41.89   29
10 1 RYDING Dave 1:42.08   26
11 26 HAUGEN Leif Kristian 1:42.28   24
12 2 MOELGG Manfred 1:42.36   22
13 42 SCHMIDIGER Reto 1:42.69   20
14 40 LUITZ Stefan 1:42.72   18
15 6 YULE Daniel 1:42.78   16
16 29 STRASSER Linus 1:42.81   15
17 18 FOSS-SOLEVAAG Sebastian 1:42.82   14
18 15 SCHWARZ Marco 1:42.99   13
19 12 MATT Michael 1:43.07   12
20 38 SALA Tommaso 1:43.08   11
21 17 NORDBOTTEN Jonathan 1:43.18   10
22 22 RAZZOLI Giuliano 1:43.37   9
23 21 AERNI Luca 1:43.61   8
24 28 HIRSCHBUEHL Christian 1:43.82   7
25 24 ZENHAEUSERN Ramon 1:44.55   6
26 31 STEHLE Dominik 2:20.68  
27 36 KELLEY Robby 2:30.59  

Did not qualify for 2nd run

Bib Name
25 MUFFAT-JEANDET Victor
33 VIDOVIC Matej
34 MEILLARD Loic
39 PHILP Trevor
41 TONETTI Riccardo
43 ENGEL Mark
44 HETTEGGER Thomas
45 SIMONET Sandro
46 LAHDENPERAE Anton
49 KUERNER Miha
51 BROWN Phil
53 SCHMID Philipp
54 RONCI Giordano
56 HOLZMANN Sebastian
57 LEITGEB Richard
64 BONVIN Anthony
67 SAMSAL Dalibor
69 ANDRIENKO Aleksander

Did not finish 2nd run

Bib Name
7 NEUREUTHER Felix
11 THALER Patrick
32 GINI Marc
47 ROCHAT Marc

Did not finish 1st run

Bib Name
9 DIGRUBER Marc
16 GRANGE Jean-Baptiste
20 CHODOUNSKY David
27 READ Erik
30 BUFFET Robin
35 KRYZL Krystof
37 JUNG Dong-hyun
48 HADALIN Stefan
50 LIBERATORE Federico
52 KETTERER David
55 ANKENY Michael
58 JAKOBSEN Kristoffer
59 SALARICH Joaquim
60 GINNIS AJ
61 ROBERTS Hig
62 THEOLIER Steven
63 LUNDBAECK Gustav
65 RASANEN Joonas
66 NARITA Hideyuki
68 JOHANSSON Emil
70 ALAERTS Kai
71 JASICZEK Michal
72 NORRIS Kieran
73 DYRBYE NAESTED Casper
74 DICKSON SOMMERS Rodolfo Roberto
75 BREITFUSS KAMMERLANDER Simon