Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

St. Moritz (SUI)

Men’s Downhill

12 February 2017
CET time
Local time
1st Run : 13:30
1st Run : 13:30
More information
Jury
TD FIS Galinier Jean-Louis
FRA
Referee M. WALDNER FIS
Assistant Referee H. TRINKL FIS
Chief of Race T. STEINER SUI
Technical data
Start Altitude 2745 m.
Finish Altitude 2040 m.
Vertical Drop 705 m.
Course Length 2920 m.
Homologation Number 12123/10/16
Run 1
Course Setter H. TRINKL FIS
Number of Gates 38
Start Time 13:30
Organisation information
AUDI FIS Alpine World Ski Championships
Via Stredas 4
7500 St. Moritz
SUI
Phone: +41 81 836 20 10
Email: info@stmoritz2017.ch
Website: http://www.stmoritz2017.ch

Podium

1

FEUZ Beat

(SUI)

1:38.91
2

GUAY Erik

(CAN)

1:39.03
3

FRANZ Max

(AUT)

1:39.28

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time
1 13 FEUZ Beat 1:38.91  
2 17 GUAY Erik 1:39.03 +0.12
3 18 FRANZ Max 1:39.28 +0.37
4 10 KUENG Patrick 1:39.30 +0.39
4 9 JANSRUD Kjetil 1:39.30 +0.39
6 20 KILDE Aleksander Aamodt 1:39.40 +0.49
7 8 KLINE Bostjan 1:39.43 +0.52
8 16 SANDER Andreas 1:39.47 +0.56
9 7 FILL Peter 1:39.56 +0.65
10 21 ROGER Brice 1:39.73 +0.82
11 19 MAYER Matthias 1:39.77 +0.86
12 24 DRESSEN Thomas 1:39.79 +0.88
13 5 PARIS Dominik 1:39.80 +0.89
14 34 HROBAT Miha 1:39.97 +1.06
14 4 FAYED Guillermo 1:39.97 +1.06
16 38 MONSEN Felix 1:39.98 +1.07
17 15 REICHELT Hannes 1:39.99 +1.08
18 28 FERSTL Josef 1:40.04 +1.13
19 6 KRIECHMAYR Vincent 1:40.06 +1.15
20 25 GOLDBERG Jared 1:40.10 +1.19
21 29 CAVIEZEL Mauro 1:40.14 +1.23
22 26 CASSE Mattia 1:40.21 +1.30
23 23 MANI Nils 1:40.26 +1.35
24 22 KOSI Klemen 1:40.46 +1.55
25 11 GANONG Travis 1:40.50 +1.59
26 12 BENNETT Bryce 1:40.53 +1.62
27 3 THEAUX Adrien 1:40.63 +1.72
28 1 JANKA Carlo 1:40.64 +1.73
29 27 BIESEMEYER Thomas 1:40.65 +1.74
30 43 FAARUP Christoffer 1:40.82 +1.91
31 2 OSBORNE-PARADIS Manuel 1:40.84 +1.93
32 39 VON APPEN Henrik 1:41.09 +2.18
33 46 VERDU Joan 1:41.54 +2.63
34 40 KUZNETSOV Ivan 1:41.79 +2.88
35 35 KOELL Alexander 1:41.83 +2.92
36 36 OLIVERAS Marc 1:41.87 +2.96
37 44 BYDLINSKI Maciej 1:42.03 +3.12
38 30 PERKO Rok 1:42.06 +3.15
39 32 HUDEC Jan 1:42.09 +3.18
40 31 VUKICEVIC Marko 1:42.64 +3.73
41 33 BENDIK Martin 1:42.66 +3.75
42 47 PFIFFNER Marco 1:42.85 +3.94
43 41 BERNDT Ondrej 1:43.09 +4.18
44 45 ZABYSTRAN Jan 1:43.27 +4.36
45 48 SIMARI BIRKNER Cristian Javier 1:43.95 +5.04
46 56 ACHIRILOAIE Ioan Valeriu 1:44.73 +5.82
47 37 FOREJTEK Filip 1:44.97 +6.06
48 50 STEVOVIC Marko 1:44.98 +6.07
49 51 ZAKURDAEV Igor 1:45.07 +6.16
50 49 VON APPEN Sven 1:45.60 +6.69
51 55 TAHIRI Albin 1:46.86 +7.95
52 53 KEKESI Marton 1:47.76 +8.85
53 54 HORWITZ Kai 1:48.29 +9.38

Did not finish 1st run

Bib Name
52 NAGY Bence
42 KLUSAK Michal
14 CLAREY Johan