Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Killington (USA)

Ladies’ Giant Slalom

26 November 2016
CET time
Local time
1st Run : 15:30
2nd Run : 18:30
1st Run : 09:30
2nd Run : 12:30
More information
Organisation information
Killington Resort
4763 Killington Road
05751 Killington, VT
USA
Phone: 1-802-422-6201
Email: teams@killington.com
Website: http://www.killington.com/site/to-do/World-Cup/index.html

Podium

1

WORLEY Tessa

(FRA)

1:59.26
2

LOESETH Nina

(NOR)

2:00.06
3

GOGGIA Sofia

(ITA)

2:00.37

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time WC Points
1 8 WORLEY Tessa 1:59.26   100
2 1 LOESETH Nina 2:00.06   80
3 19 GOGGIA Sofia 2:00.37   60
4 5 BASSINO Marta 2:00.39   50
5 10 SHIFFRIN Mikaela 2:00.50   45
6 6 DREV Ana 2:00.66   40
7 22 MARSAGLIA Francesca 2:01.00   36
8 3 BRIGNONE Federica 2:01.18   32
9 20 CURTONI Irene 2:01.30   29
10 21 BAUD MUGNIER Adeline 2:01.41   26
11 23 MOWINCKEL Ragnhild 2:01.58   24
12 7 WEIRATHER Tina 2:01.70   22
13 28 VLHOVA Petra 2:01.75   20
14 11 HANSDOTTER Frida 2:02.06   18
15 26 WILD Simone 2:02.10   16
16 12 KIRCHGASSER Michaela 2:02.11   15
16 24 CURTONI Elena 2:02.11   15
18 17 HOLDENER Wendy 2:02.13   13
19 2 REBENSBURG Viktoria 2:02.41   12
20 15 MOELGG Manuela 2:02.54   11
21 38 TILLEY Alexandra 2:02.83   10
22 29 BARTHET Anne-Sophie 2:03.02   9
23 16 FANCHINI Nadia 2:03.07   8
24 40 GRENIER Valerie 2:03.42   7
25 27 TRUPPE Katharina 2:03.59   6
26 31 HASEGAWA Emi 2:04.56   5
27 37 CRAWFORD Candace 2:06.73   4

Did not qualify for 2nd run

Bib Name
32 MCJAMES Megan
33 LAVTAR Katarina
34 STIEGLER Resi
36 TOMMY Mikaela
41 PIROVANO Laura
43 DUERR Lena
45 DUBOVSKA Martina
46 MASSIOS Marie
47 SCHILD Bernadette
48 JELINKOVA Adriana
50 SWENN-LARSSON Anna
51 DIREZ Clara
53 KOPP Rahel
54 BUCIK Ana
55 SKJOELD Maren
56 ORTLIEB Nina
59 O BRIEN Nina
61 WIKSTROEM Emelie

Did not finish 2nd run

Bib Name
9 GAGNON Marie-Michele
18 BRUNNER Stephanie
42 MEILLARD Melanie

Did not finish 1st run

Bib Name
4 GUT Lara
13 BARIOZ Taina
14 PIETILAE-HOLMNER Maria
25 FRASSE SOMBET Coralie
30 ROBNIK Tina
35 HAASER Ricarda
39 ROMANOVA Anastasia
44 SCHNEEBERGER Rosina
49 KAPPAURER Elisabeth
52 WIESLER Maren
57 MANGAN Patricia
58 MERRYWEATHER Alice
60 POPOVIC Leona
Event’s races to see