Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Lake Louise (CAN)

Ladies’ Downhill

2 December 2016
CET time
Local time
1st Run : 20:30
1st Run : 12:30
More information
Organisation information
Winterstart Events Ltd.
Brian Lynman
T3A 5J3 Calgary, Calgary
CAN
Phone: 1.403.608.4701
Email: brian.lynam@winterstartevents.com
Website: http://www.LakeLouiseAlpineSkiWorldCup.com

Podium

1

STUHEC Ilka

(SLO)

1:45.48
2

GOGGIA Sofia

(ITA)

1:45.70
3

KLING Kajsa

(SWE)

1:45.79

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time WC Points
1 29 STUHEC Ilka 1:45.48   100
2 28 GOGGIA Sofia 1:45.70   80
3 17 KLING Kajsa 1:45.79   60
4 7 GUT Lara 1:46.17   50
5 11 REBENSBURG Viktoria 1:46.45   45
6 10 COOK Stacey 1:46.54   40
7 20 SCHNARF Johanna 1:46.86   36
7 27 VENIER Stephanie 1:46.86   36
9 15 ROSS Laurenne 1:47.02   29
10 6 MIKLOS Edit 1:47.07   26
11 33 JOHNSON Breezy 1:47.08   24
12 21 FANCHINI Elena 1:47.15   22
13 42 TVIBERG Maria Therese 1:47.20   20
14 1 WEIRATHER Tina 1:47.21   18
15 14 SIEBENHOFER Ramona 1:47.22   16
16 19 PUCHNER Mirjam 1:47.25   15
17 5 HUETTER Cornelia 1:47.36   14
18 31 SHIFFRIN Mikaela 1:47.47   13
18 35 SCHEYER Christine 1:47.47   13
20 13 SUTER Corinne 1:47.50   11
21 52 LEDECKA Ester 1:47.64   10
22 3 FANCHINI Nadia 1:47.65   9
23 25 WILES Jacqueline 1:47.68   8
24 12 SCHMIDHOFER Nicole 1:47.76   7
25 38 WENIG Michaela 1:47.82   6
26 18 CURTONI Elena 1:47.84   5
26 45 PIOT Jennifer 1:47.84   5
28 39 GRENIER Valerie 1:47.95   3
29 37 MIRADOLI Romane 1:48.04   2
30 8 GOERGL Elisabeth 1:48.08   1
31 44 SMITH Leanne 1:48.18  
32 40 DELAGO Nicol 1:48.27  
33 47 COLETTI Alexandra 1:48.31  
34 41 ORTLIEB Nina 1:48.43  
35 43 GASSLITTER Verena 1:48.44  
36 51 NUFER Priska 1:48.50  
37 46 DORSCH Patrizia 1:48.56  
38 34 WEIDLE Kira 1:48.57  
39 16 STUFFER Verena 1:48.76  
40 23 MAIER Sabrina 1:48.84  
41 4 MARSAGLIA Francesca 1:48.98  
42 49 BESSY Anouk 1:49.10  
43 36 PELLISSIER Marion 1:49.11  
44 9 SUTER Fabienne 1:49.21  
45 22 FEIERABEND Denise 1:49.25  
46 54 WORLEY Tessa 1:49.65  
47 50 GAUCHE Laura 1:49.83  
48 55 MARNO Anna 1:49.90  
49 59 CRAWFORD Candace 1:50.75  
50 53 LARROUY Noemie 1:50.86  
51 56 FLECKENSTEIN Stefanie 1:51.36  
52 58 WILLINGER Georgia 1:51.66  

Did not start 1st run

Bib Name
48 KRIZOVA Klara
57 TOMMY Mikaela

Did not finish 1st run

Bib Name
2 BAILET Margot
24 MCKENNIS Alice
26 MOWINCKEL Ragnhild
30 HAEHLEN Joana
32 AGER Christina