Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Zagreb (CRO)

Ladies’ Slalom

3 January 2017
CET time
Local time
1st Run : 13:00
2nd Run : 16:15
1st Run : 13:00
2nd Run : 16:15
More information
Jury
TD FIS Bizjak Peter
SLO
Referee A. SKAARDAL FIS
Assistant Referee M. MAYR FIS
Chief of Race R. FLEISS CRO
Technical data
Start Altitude 978 m.
Finish Altitude 768 m.
Vertical Drop 210 m.
Homologation Number 11055/11/13
Run 1
Course Setter R. KRUMBACHER GER
Number of Gates 73
Turning Gates 72
Start Time 13:00
Run 2
Course Setter L. LIORE ITA
Number of Gates 73
Turning Gates 71
Start Time 16:15
Organisation information
Croatian Ski Association
Trg Kresimira Cosica 11
10000 Zagreb-dio, Zagreb
CRO
Phone: +38513093009
Email: info@snowqueentrophy.com
Website: http://www.snowqueentrophy.com

Podium

1
2:02.53
2

VLHOVA Petra

(SVK)

2:02.77
3
2:03.05

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Run 1Run 2 Tot. Time Diff. Time WC Points
1 1 VELEZ ZUZULOVA Veronika 1:00.40 1:02.13 2:02.53   100
2 6 VLHOVA Petra 1:00.88 1:01.89 2:02.77 +0.24 80
3 3 STRACHOVA Sarka 1:00.81 1:02.24 2:03.05 +0.52 60
4 2 HANSDOTTER Frida 1:00.97 1:02.39 2:03.36 +0.83 50
5 12 SCHILD Bernadette 1:00.79 1:02.90 2:03.69 +1.16 45
6 14 GAGNON Marie-Michele 1:01.31 1:03.13 2:04.44 +1.91 40
7 11 STIEGLER Resi 1:01.44 1:03.11 2:04.55 +2.02 36
8 20 COSTAZZA Chiara 1:01.32 1:03.32 2:04.64 +2.11 32
9 18 TRUPPE Katharina 1:01.80 1:03.16 2:04.96 +2.43 29
10 21 GEIGER Christina 1:01.63 1:03.83 2:05.46 +2.93 26
11 24 BUCIK Ana 1:01.61 1:03.92 2:05.53 +3.00 24
12 19 WIKSTROEM Emelie 1:02.35 1:03.42 2:05.77 +3.24 22
13 26 FEIERABEND Denise 1:02.57 1:03.45 2:06.02 +3.49 20
14 16 DUERR Lena 1:01.76 1:04.32 2:06.08 +3.55 18
15 17 SKJOELD Maren 1:02.43 1:03.86 2:06.29 +3.76 16
16 30 GRUENWALD Julia 1:02.01 1:04.51 2:06.52 +3.99 15
17 27 FERK Marusa 1:02.08 1:04.58 2:06.66 +4.13 14
18 49 MOUGEL Laurie 1:03.66 1:03.03 2:06.69 +4.16 13
19 41 IGNJATOVIC Nevena 1:03.36 1:04.12 2:07.48 +4.95 12
20 62 MCJAMES Megan 1:03.30 1:04.73 2:08.03 +5.50 11
21 35 ALOPINA Ksenia 1:03.75 1:04.30 2:08.05 +5.52 10
22 55 GASUNA Lelde 1:03.65 1:04.83 2:08.48 +5.95 9
23 63 SHKANOVA Maria 1:03.75 1:05.29 2:09.04 +6.51 8
24 32 WILLIBALD Elisabeth 1:03.39 1:06.02 2:09.41 +6.88 7
25 54 GUTIERREZ Mireia 1:03.72 1:16.00 2:19.72 +17.19

Disqualified 2nd run

Bib Name
34 HASEGAWA Emi

Did not start 1st run

Bib Name
60 HROVAT Meta
59 RIIS-JOHANNESSEN Kristina
42 BRUNNER Stephanie

Did not qualify for 2nd run

Bib Name
65 ALPHAND Estelle
64 JELINKOVA Adriana
56 KOPP Rahel
51 HILZINGER Jessica
48 MAIR Chiara
47 HUBER Katharina
44 WALLNER Marina
40 ANDO Asa
39 HAASER Ricarda
38 SCHMOTZ Marlene
33 TKACHENKO Ekaterina
15 MIELZYNSKI Erin

Did not finish 2nd run

Bib Name
52 LIENSBERGER Katharina
29 WIESLER Maren
13 BARTHET Anne-Sophie
10 CURTONI Irene
9 KIRCHGASSER Michaela

Did not finish 1st run

Bib Name
67 MUZAFERIJA Elvedina
66 BASSINO Marta
61 POPOVIC Leona
58 CAPOVA Gabriela
57 WEINBUCHNER Susanne
53 GUEST Charlotte
50 DUBOVSKA Martina
46 CHABLE Charlotte
45 HAUGEN Kristine Gjelsten
43 ARAI Makiko
37 LAPANJA Lila
36 TILLEY Alexandra
31 GOGGIA Sofia
28 BAUD MUGNIER Adeline
25 MOELGG Manuela
23 SWENN-LARSSON Anna
22 MEILLARD Melanie
8 GISIN Michelle
7 LOESETH Nina
5 SHIFFRIN Mikaela
4 HOLDENER Wendy
Event’s races to see