Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Adelboden (SUI)

Men’s Giant Slalom

7 January 2017
CET time
Local time
1st Run : 10:30
2nd Run : 13:30
1st Run : 10:30
2nd Run : 13:30
More information
Jury
TD FIS Grogl Hans
AUT
Referee M. WALDNER FIS
Assistant Referee E. COUDER FIS
Chief of Race H. PIEREN SUI
Technical data
Start Altitude 1730 m.
Finish Altitude 1310 m.
Vertical Drop 420 m.
Homologation Number 9568/08/10
Run 1
Course Setter J. SLIVNIK AUT
Number of Gates 53
Turning Gates 50
Start Time 10:30
Run 2
Course Setter J. THEOLIER SWE
Number of Gates 51
Turning Gates 48
Start Time 13:30
Organisation information
Ski-Weltcup Adelboden AG
Dorfstrasse 40
3715 Adelboden
SUI
Phone: +41 33 673 70 60
Email: info@weltcup-adelboden.ch
Website: http://www.weltcup-adelboden.ch

Podium

1
2:23.99
2
2:24.03
3
2:25.93

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time WC Points
1 1 PINTURAULT Alexis 2:23.99   100
2 5 HIRSCHER Marcel 2:24.03   80
3 3 SCHOERGHOFER Philipp 2:25.93   60
4 6 KRISTOFFERSEN Henrik 2:26.02   50
5 7 FAIVRE Mathieu 2:26.04   45
6 25 OLSSON Matts 2:26.07   40
7 2 MUFFAT-JEANDET Victor 2:26.19   36
8 4 NEUREUTHER Felix 2:26.26   32
9 10 EISATH Florian 2:26.76   29
10 52 TORSTI Samu 2:26.93   26
11 8 HAUGEN Leif Kristian 2:27.05   24
12 24 MISSILLIER Steve 2:27.22   22
13 21 MOELGG Manfred 2:27.30   20
14 31 KRYZL Krystof 2:27.35   18
15 13 KRANJEC Zan 2:27.39   16
16 22 ZUBCIC Filip 2:27.53   15
17 42 NETELAND Bjoernar 2:27.55   14
18 11 FELLER Manuel 2:27.60   13
19 29 FORD Tommy 2:27.71   12
20 15 MYHRER Andre 2:27.86   11
21 40 ZAMPA Andreas 2:27.95   10
22 17 JANSRUD Kjetil 2:28.08   9
23 47 PLEISCH Manuel 2:28.13   8
24 33 RUBIE Brennan 2:28.23   7
25 56 GALEOTTI Greg 2:28.25   6
26 39 WINDINGSTAD Rasmus 2:28.33   5
27 19 TONETTI Riccardo 2:28.46   4
28 9 DE ALIPRANDINI Luca 2:28.53   3
29 18 NANI Roberto 2:28.56   2
30 43 HIRSCHBUEHL Christian 2:28.59   1

Did not start 1st run

Bib Name
67 FALAT Matej
28 JITLOFF Tim

Did not qualify for 2nd run

Bib Name
68 BREITFUSS KAMMERLANDER Simon
66 SIMARI BIRKNER Cristian Javier
63 HADALIN Stefan
62 SALA Tommaso
61 SCOTT Alec
60 STRASSER Linus
55 BALLERIN Andrea
50 SCHWARZ Marco
49 PHILP Trevor
48 COCHRAN-SIEGLE Ryan
45 BROWN Phil
44 ODERMATT Marco
37 MATHIS Marcel
36 SCHWAIGER Dominik
35 TRIKHICHEV Pavel
34 ZAMPA Adam
27 READ Erik
26 NOESIG Christoph
20 LEITINGER Roland

Did not finish 1st run

Bib Name
65 BARWOOD Adam
64 MARCHANT Armand
59 JAKOBSEN Kristoffer
58 ZINGERLE Hannes
57 ROBERTS Hig
54 FEASEY Willis
53 ZURBRIGGEN Elia
51 MEIER Daniel
46 JENAL Sandro
41 MAURBERGER Simon
38 PIRINEN Eemeli
32 SARRAZIN Cyprien
30 CHODOUNSKY David
23 CAVIEZEL Gino
16 KILDE Aleksander Aamodt
14 LUITZ Stefan
12 MURISIER Justin
Event’s races to see