Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Maribor (SLO)

Ladies’ Giant Slalom

7 January 2017
CET time
Local time
1st Run : 09:15
2nd Run : 12:15
1st Run : 09:15
2nd Run : 12:15
More information
Organisation information
ASK Branik
OK Zlata Lisica
Mladinska 29
2000 Maribor, Maribor
SLO
Phone: +386 2 220 88 31, +386 2 220 88 12
Email: zlata-lisica@sk-branik.si
Website: http://www.goldenfox.org/

Podium

1

WORLEY Tessa

(FRA)

2:16.96
2

GOGGIA Sofia

(ITA)

2:17.12
3

GUT Lara

(SUI)

2:17.21

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time WC Points
1 4 WORLEY Tessa 2:16.96   100
2 8 GOGGIA Sofia 2:17.12   80
3 7 GUT Lara 2:17.21   60
4 6 SHIFFRIN Mikaela 2:17.38   50
5 3 REBENSBURG Viktoria 2:17.94   45
6 20 MOWINCKEL Ragnhild 2:18.08   40
7 12 MOELGG Manuela 2:18.16   36
8 15 DREV Ana 2:18.25   32
9 9 GAGNON Marie-Michele 2:18.30   29
10 26 FRASSE SOMBET Coralie 2:18.54   26
11 24 HECTOR Sara 2:18.79   24
12 22 MARSAGLIA Francesca 2:18.87   22
13 18 FANCHINI Nadia 2:19.26   20
14 31 STUHEC Ilka 2:19.37   18
15 27 CURTONI Elena 2:19.50   16
16 19 HOLDENER Wendy 2:19.56   15
17 23 WILD Simone 2:19.80   14
18 21 BAUD MUGNIER Adeline 2:19.89   13
19 38 ROBNIK Tina 2:20.05   12
20 30 MEILLARD Melanie 2:20.06   11
21 40 LYSDAHL Kristin 2:20.14   10
22 43 GRENIER Valerie 2:20.34   9
23 29 HAASER Ricarda 2:20.36   8
24 10 KIRCHGASSER Michaela 2:20.38   7
25 62 KOPP Rahel 2:20.54   6
26 46 RESCH Stephanie 2:20.62   5
27 25 CURTONI Irene 2:21.25   4

Did not qualify for 2nd run

Bib Name
16 HANSDOTTER Frida
17 VLHOVA Petra
33 MCJAMES Megan
35 LAVTAR Katarina
36 STIEGLER Resi
37 TILLEY Alexandra
39 ANDO Asa
42 ROMANOVA Anastasia
44 PIROVANO Laura
45 DUERR Lena
47 ARAI Makiko
48 SCHNEEBERGER Rosina
49 HONKANEN Riikka
50 DUBOVSKA Martina
51 SCHILD Bernadette
52 MASSIOS Marie
53 SUTER Jasmina
54 KAPPAURER Elisabeth
55 FJAELLSTROEM Magdalena
56 JELINKOVA Adriana
58 ALPHAND Estelle
59 RIIS-JOHANNESSEN Kristina
61 KRYUKOVA Kristina
63 LIENSBERGER Katharina
64 GASIENICA-DANIEL Maryna
66 IGNJATOVIC Nevena
68 HUDSON Piera
69 SHKANOVA Maria
70 WIKSTROEM Emelie
73 SIMADER Sabrina
74 CIOCANEL Raluca Georgiana

Did not finish 2nd run

Bib Name
5 BASSINO Marta
11 VEITH Anna
28 TRUPPE Katharina

Did not finish 1st run

Bib Name
1 WEIRATHER Tina
2 BRIGNONE Federica
13 BRUNNER Stephanie
14 LOESETH Nina
32 HASEGAWA Emi
34 MAZE Tina
41 DIREZ Clara
57 HROVAT Meta
60 HIRTL-STANGGASSINGER Katrin
65 GASUNA Lelde
67 SIMARI BIRKNER Maria Belen
71 KIRKOVA Maria
72 SIMARI BIRKNER Macarena
Event’s races to see