Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Flachau (AUT)

Ladies’ Slalom

10 January 2017
CET time
Local time
1st Run : 20:45
2nd Run : 20:45
1st Run : 20:45
2nd Run : 20:45
More information
Organisation information
USC Flachau
Skiweltcup Flachau
Hermann - Maier - Platz 1
5542 Flachau, Sankt Johann im Pongau
AUT
Phone: 43 6457 307 331
Email: info@skiweltcup-flachau.at
Website: http://www.skiweltcup-flachau.at

Podium

1
1:51.40
2

LOESETH Nina

(NOR)

1:51.98
3
1:52.18

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time WC Points
1 6 HANSDOTTER Frida 1:51.40   100
2 2 LOESETH Nina 1:51.98   80
3 3 HOLDENER Wendy 1:52.18   60
3 7 SHIFFRIN Mikaela 1:52.18   60
5 5 VELEZ ZUZULOVA Veronika 1:53.19   45
6 19 TRUPPE Katharina 1:53.42   40
7 10 SCHILD Bernadette 1:53.67   36
8 23 GEIGER Christina 1:54.06   32
9 21 WIKSTROEM Emelie 1:54.13   29
10 4 STRACHOVA Sarka 1:54.17   26
11 20 BUCIK Ana 1:54.22   24
12 17 COSTAZZA Chiara 1:54.24   22
13 24 MEILLARD Melanie 1:54.41   20
14 14 DUERR Lena 1:54.57   18
15 9 STIEGLER Resi 1:54.78   16
16 27 MOELGG Manuela 1:54.84   15
17 12 GISIN Michelle 1:54.91   14
18 30 GRUENWALD Julia 1:55.03   13
19 33 GALLHUBER Katharina 1:55.04   12
20 31 WIESLER Maren 1:55.15   11
21 26 FEIERABEND Denise 1:55.20   10
22 18 MIELZYNSKI Erin 1:55.28   9
23 46 WALLNER Marina 1:55.33   8
24 45 IGNJATOVIC Nevena 1:55.46   7
25 11 NOENS Nastasia 1:55.48   6
26 50 HAUGEN Kristine Gjelsten 1:55.88   5
27 40 SCHMOTZ Marlene 1:56.93   4
28 35 TKACHENKO Ekaterina 1:57.35   3
29 28 FERK Marusa 1:58.54   2

Did not start 1st run

Bib Name
16 KIRCHGASSER Michaela

Did not qualify for 2nd run

Bib Name
34 WILLIBALD Elisabeth
36 HASEGAWA Emi
37 ALOPINA Ksenia
39 LAPANJA Lila
41 HECTOR Sara
43 ANDO Asa
44 FJAELLSTROEM Magdalena
49 STAALNACKE Ylva
52 MAIR Chiara
53 MOUGEL Laurie
55 HILZINGER Jessica
56 LIENSBERGER Katharina
57 GUEST Charlotte
58 GUTIERREZ Mireia
62 RIIS-JOHANNESSEN Kristina
65 PERRUCHON Martina
66 FORNI Josephine
67 MCJAMES Megan
69 JELINKOVA Adriana
70 CHABLE Charlotte
72 KIRKOVA Maria
74 KRAJEWSKA Daria

Did not finish 2nd run

Bib Name
13 CURTONI Irene

Did not finish 1st run

Bib Name
1 VLHOVA Petra
8 SKJOELD Maren
15 GAGNON Marie-Michele
22 BARTHET Anne-Sophie
25 BAUD MUGNIER Adeline
29 SWENN-LARSSON Anna
32 GUT Lara
38 TILLEY Alexandra
42 HAASER Ricarda
47 BRUNNER Stephanie
48 ARAI Makiko
51 HUBER Katharina
54 DUBOVSKA Martina
59 GASUNA Lelde
60 KOPP Rahel
61 WEINBUCHNER Susanne
63 GRENIER Valerie
64 HROVAT Meta
68 SHKANOVA Maria
71 SIMARI BIRKNER Macarena
73 CASHMAN Keely
75 SIMARI BIRKNER Maria Belen