Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Val Gardena / Groeden (ITA)

Men’s Downhill

16 December 2017
CET time
Local time
1st Run : 12:15
1st Run : 12:15
More information
Organisation information
SASLONG CLASSIC CLUB GARDENA GRODEN A.S.D. (BZJ4)
Str. Dursan 3739047
39047 Santa Cristina Valgardena, Bolzano
ITA
Phone: +39 0471 793450
Email: info@saslong.org
Website: http://www.saslong.org

Podium

1
1:57.00
2
1:57.59
3

FRANZ Max

(AUT)

1:57.85

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time WC Points
1 13 SVINDAL Aksel Lund 1:57.00   100
2 17 JANSRUD Kjetil 1:57.59   80
3 20 FRANZ Max 1:57.85   60
4 32 ROULIN Gilles 1:58.00   50
5 26 INNERHOFER Christof 1:58.14   45
6 30 BAUMANN Romed 1:58.16   40
6 19 PARIS Dominik 1:58.16   40
8 15 FEUZ Beat 1:58.17   32
9 25 GOLDBERG Jared 1:58.18   29
10 27 CAVIEZEL Mauro 1:58.22   26
11 24 BENNETT Bryce 1:58.24   24
12 14 SANDER Andreas 1:58.31   22
13 8 DRESSEN Thomas 1:58.34   20
14 21 FERSTL Josef 1:58.41   18
15 2 OSBORNE-PARADIS Manuel 1:58.50   16
16 43 SCHMID Manuel 1:58.60   15
17 7 MAYER Matthias 1:58.62   14
18 12 KRIECHMAYR Vincent 1:58.74   13
18 3 KILDE Aleksander Aamodt 1:58.74   13
20 46 BARANDUN Gian Luca 1:58.86   11
21 28 ROGER Brice 1:58.88   10
21 5 THEAUX Adrien 1:58.88   10
23 57 HEEL Werner 1:58.99   8
24 52 STRIEDINGER Otmar 1:59.03   7
24 23 FAYED Guillermo 1:59.03   7
24 1 REICHELT Hannes 1:59.03   7
27 44 RAFFORT Nicolas 1:59.04   4
28 31 MANI Nils 1:59.11   3
29 54 SCHWAIGER Dominik 1:59.14   2
30 61 THOMSEN Benjamin 1:59.15   1
31 56 WEBER Ralph 1:59.16  
32 11 GUAY Erik 1:59.23  
33 63 VON APPEN Henrik 1:59.25  
34 50 BUZZI Emanuele 1:59.27  
35 39 SEJERSTED Adrian Smiseth 1:59.31  
36 22 MUZATON Maxence 1:59.36  
37 37 BERTHOLD Frederic 1:59.38  
38 34 KROELL Johannes 1:59.44  
39 6 GANONG Travis 1:59.45  
40 4 CLAREY Johan 1:59.53  
41 53 MAPLE Wiley 1:59.56  
41 16 NYMAN Steven 1:59.56  
43 55 BIESEMEYER Thomas 1:59.73  
44 29 WALDER Christian 1:59.75  
45 42 GISIN Marc 1:59.78  
46 64 ROMAR Andreas 1:59.87  
46 18 KUENG Patrick 1:59.87  
48 38 GIEZENDANNER Blaise 1:59.89  
49 58 MARSAGLIA Matteo 1:59.95  
50 49 KRYENBUEHL Urs 1:59.99  
51 40 SCHWEIGER Patrick 2:00.10  
52 45 CASSE Mattia 2:00.19  
52 36 VUKICEVIC Marko 2:00.19  
54 59 BAILET Matthieu 2:00.31  
54 10 KLINE Bostjan 2:00.31  
56 35 KOSI Klemen 2:00.33  
57 9 FILL Peter 2:00.35  
58 60 MONSEN Felix 2:00.43  
59 33 CATER Martin 2:00.47  
60 69 ALLEGRE Nils 2:00.66  
61 66 BATTILANI Henri 2:00.68  
62 48 SAUGESTAD Stian 2:00.87  
63 70 ALESSANDRIA Arnaud 2:00.88  
64 51 ZRNCIC DIM Natko 2:01.11  
65 62 FAARUP Christoffer 2:01.18  
66 47 WERRY Tyler 2:01.58  
67 67 PERKO Rok 2:01.78  
68 72 HOERL Christopher 2:01.92  
69 68 KLUSAK Michal 2:02.37  

Did not finish 1st run

Bib Name
71 SUGAI Ryo
65 OLIVERAS Marc
41 THOMPSON Broderick