Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Madonna di Campiglio (ITA)

Men’s Slalom

22 December 2017
CET time
Local time
1st Run : 17:45
2nd Run : 20:45
1st Run : 17:45
2nd Run : 20:45
More information
Organisation information
COMITATO ORGANIZZATORE 3TRE
Sporting Club Madonna di Campiglio (TN17)
Via Pradalago, 4
38086 Madonna di Campiglio, Trento
ITA
Phone: +39 0465 447501
Email: info@3trecampiglio.it
Website: http://www.3trecampiglio.it

Podium

1
1:39.79
2

AERNI Luca

(SUI)

1:39.83
3
1:39.84

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time WC Points
1 3 HIRSCHER Marcel 1:39.79   100
2 15 AERNI Luca 1:39.83   80
3 7 KRISTOFFERSEN Henrik 1:39.84   60
4 12 YULE Daniel 1:39.86   50
5 16 FELLER Manuel 1:40.01   45
6 10 RYDING Dave 1:40.03   40
7 2 MOELGG Manfred 1:40.24   36
8 18 FOSS-SOLEVAAG Sebastian 1:40.30   32
9 4 GROSS Stefano 1:40.34   29
10 14 PINTURAULT Alexis 1:40.38   26
11 1 MYHRER Andre 1:40.47   24
12 22 HIRSCHBUEHL Christian 1:40.50   22
13 13 LIZEROUX Julien 1:40.52   20
14 46 BUFFET Robin 1:40.89   18
14 19 GRANGE Jean-Baptiste 1:40.89   18
16 45 HETTEGGER Thomas 1:40.96   15
17 20 NESTVOLD-HAUGEN Leif Kristian 1:41.05   14
18 26 ZENHAEUSERN Ramon 1:41.13   13
18 9 HARGIN Mattias 1:41.13   13
20 27 STRASSER Linus 1:41.14   11
21 28 CHODOUNSKY David 1:41.19   10
22 29 READ Erik 1:41.24   9
23 31 HOLZMANN Sebastian 1:41.34   8
24 74 HAUGAN Timon 1:44.55   7
25 51 SIMONET Sandro 1:51.61  
26 37 JUNG Donghyun 1:57.08  

Did not qualify for 2nd run

Bib Name
79 TAYLOR Laurie
78 ZVEJNIEKS Kristaps
76 RAUCHFUSS Julian
73 PFIFFNER Marco
71 RODES Istok
69 JOHANSSON Emil
68 RASCHNER Dominik
66 SAMSAL Dalibor
64 KOLEGA Elias
62 MURISIER Justin
61 LUNDBAECK Gustav
60 ROBERTS Hig
58 ROENNGREN Mattias
56 SCHMID Philipp
54 STROLZ Johannes
53 BACHER Fabian
48 RAZZOLI Giuliano
44 DEVILLE Cristian
42 ZAMPA Adam
40 SALA Tommaso
39 PHILP Trevor
38 BROWN Phil
36 KELLEY Robby
34 VIDOVIC Matej
33 TRIKHICHEV Pavel
32 KETTERER David
25 DIGRUBER Marc
24 THALER Patrick
23 MUFFAT-JEANDET Victor
21 YUASA Naoki
17 NORDBOTTEN Jonathan
6 DOPFER Fritz

Did not finish 2nd run

Bib Name
50 NOEL Clement
30 MEILLARD Loic
11 SCHWARZ Marco
8 KHOROSHILOV Alexander
5 MATT Michael

Did not finish 1st run

Bib Name
82 BREITFUSS KAMMERLANDER Simon
81 ALAERTS Kai
80 JASICZEK Michal
77 SALARICH Joaquim
75 FALAT Matej
72 RIZZO Maxime
70 WINKELHORST Steffan
67 TONETTI Riccardo
65 KRANJEC Zan
63 ANKENY Michael
59 KRYZL Krystof
57 LIBERATORE Federico
55 ZLATKOV Kamen
52 JAKOBSEN Kristoffer
49 GINNIS AJ
47 HADALIN Stefan
43 STEHLE Dominik
41 ROCHAT Marc
35 ENGEL Mark