Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Bormio (ITA)

Men’s Alpine combined

29 December 2017
CET time
Local time
1st Run : 11:30
2nd Run : 15:00
1st Run : 11:30
2nd Run : 15:00
More information
Organisation information
B.E.S.T. Srl Associazione Coppa del Mondo
S.C. SONDALO (SO31)
Via Roma 131 B
23032 Bormio, Sondrio
ITA
Phone: +39 0342 902222
Email: raceoffice@bormioonline.com
Website: http://www.bormioonline.com

Podium

1
2:41.13
2

FILL Peter

(ITA)

2:41.55
3
2:41.58

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time WC Points
1 7 PINTURAULT Alexis 2:41.13   100
2 12 FILL Peter 2:41.55   80
3 16 JANSRUD Kjetil 2:41.58   60
4 1 CAVIEZEL Mauro 2:41.81   50
5 21 DRESSEN Thomas 2:41.96   45
6 18 MAYER Matthias 2:42.10   40
7 13 CATER Martin 2:42.15   36
8 47 THOMPSON Broderick 2:42.35   32
9 26 BARANDUN Gian Luca 2:42.54   29
10 15 BAUMANN Romed 2:42.64   26
11 30 INNERHOFER Christof 2:42.67   24
12 6 KOSI Klemen 2:42.93   22
13 37 TONETTI Riccardo 2:42.97   20
14 22 COCHRAN-SIEGLE Ryan 2:43.05   18
15 31 GOLDBERG Jared 2:43.27   16
16 35 WEBER Ralph 2:43.28   15
17 45 KLINE Bostjan 2:43.34   14
18 5 KILDE Aleksander Aamodt 2:43.36   13
19 3 MURISIER Justin 2:43.42   12
19 20 BENNETT Bryce 2:43.42   12
21 14 GISIN Marc 2:43.50   10
22 25 DE ALIPRANDINI Luca 2:43.53   9
23 42 MONSEN Felix 2:43.69   8
24 32 ROGENTIN Stefan 2:43.70   7
25 11 MUZATON Maxence 2:44.03   6
26 2 MUFFAT-JEANDET Victor 2:44.07   5
27 34 ROULIN Gilles 2:44.11   4
28 4 MANI Nils 2:44.16   3
29 39 BUZZI Emanuele 2:44.20   2
30 46 FOSS-SOLEVAAG Sebastian 2:44.24   1
31 33 DANKLMAIER Daniel 2:44.26  
32 49 ALLEGRE Nils 2:44.31  
33 28 WALDER Christian 2:45.02  
34 8 ZRNCIC DIM Natko 2:45.08  
35 44 MORSE Sam 2:45.20  
36 41 FAARUP Christoffer 2:45.60  
37 43 ZABYSTRAN Jan 2:47.86  

Disqualified 2nd run

Bib Name
17 KRIECHMAYR Vincent

Did not start 2nd run

Bib Name
50 BABICKI Pawel

Did not finish 2nd run

Bib Name
9 AERNI Luca
10 PARIS Dominik
19 BERTHOLD Frederic
23 GIEZENDANNER Blaise
24 THEAUX Adrien
27 ROMAR Andreas
36 DUFFY Drew
38 PRAST Alexander
40 SUGAI Ryo
51 DANILOCHKIN Yuri

Did not finish 1st run

Bib Name
29 DEBELAK Tilen
48 NEUMAYER Christopher