Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Courchevel (FRA)

Ladies’ Giant Slalom

19 December 2017
CET time
Local time
1st Run : 10:30
2nd Run : 13:30
1st Run : 10:30
2nd Run : 13:30
More information
Organisation information
Club des Sports Courchevel
Bruno Tuaire
Le Forum
73120 Courchevel, Savoie
FRA
Phone: +33 4 79 08 08 21
Email: contact@sportcourchevel.com
Website: http://www.sportcourchevel.com/

Podium

1
2:02.40
2

WORLEY Tessa

(FRA)

2:03.39
3
2:03.41

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time WC Points
1 5 SHIFFRIN Mikaela 2:02.40   100
2 7 WORLEY Tessa 2:03.39   80
3 1 MOELGG Manuela 2:03.41   60
4 14 MOWINCKEL Ragnhild 2:03.42   50
5 11 HAVER-LOESETH Nina 2:03.70   45
6 19 MEILLARD Melanie 2:03.73   40
7 24 BAUD MUGNIER Adeline 2:04.07   36
8 2 BASSINO Marta 2:04.15   32
9 16 HOLDENER Wendy 2:04.21   29
10 12 GUT Lara 2:04.27   26
11 13 HECTOR Sara 2:04.34   24
11 15 DREV Ana 2:04.34   24
13 33 TILLEY Alex 2:04.51   20
14 4 REBENSBURG Viktoria 2:04.61   18
15 26 HAASER Ricarda 2:04.64   16
16 3 GOGGIA Sofia 2:04.72   15
17 39 HROVAT Meta 2:04.83   14
18 9 BRUNNER Stephanie 2:04.86   13
19 21 CURTONI Irene 2:04.93   12
20 30 ALPHAND Estelle 2:05.11   11
21 28 KAPPAURER Elisabeth 2:05.17   10
22 22 ROBNIK Tina 2:05.34   9
23 20 FRASSE SOMBET Coralie 2:05.47   8
24 18 WILD Simone 2:05.56   7
25 52 MASSIOS Marie 2:05.85   6
26 17 HANSDOTTER Frida 2:05.91   5
27 40 THALMANN Carmen 2:05.97   4
28 10 VLHOVA Petra 2:06.60   3
29 48 GRENIER Valerie 2:06.68   2
30 8 BREM Eva-Maria 2:07.07   1

Disqualified 1st run

Bib Name
25 TRUPPE Katharina

Did not start 1st run

Bib Name
60 WIKSTROEM Emelie

Did not qualify for 2nd run

Bib Name
23 SCHILD Bernadette
29 BARIOZ Taina
31 GISIN Michelle
32 VEITH Anna
34 HILZINGER Jessica
35 TOMMY Mikaela
38 LIENSBERGER Katharina
42 SMART Amelia
43 HAUGEN Kristine Gjelsten
44 IGNJATOVIC Nevena
46 HOLTMANN Mina Fuerst
49 BUCIK Ana
50 JELINKOVA Adriana
51 KASPER Vanessa
53 STAALNACKE Ylva
54 GASIENICA-DANIEL Maryna
56 MIELZYNSKI Erin
57 BERTANI Luisa Matilde Maria
59 KOPP Rahel
61 BARAHONA Noelle
63 GASTALDI Nicol
65 BANCORA Salome
67 HUBER Katharina
68 VANREUSEL Kim
69 HUDSON Piera
70 GUEST Charlie
71 CLERC Mialitiana

Did not finish 1st run

Bib Name
6 BRIGNONE Federica
27 LYSDAHL Kristin
36 POPOVIC Leona
37 DIREZ Clara
41 WIESLER Maren
45 MANGAN Patricia
47 O BRIEN Nina
55 SWENN LARSSON Anna
58 PAULATHOVA Katerina
62 SKJOELD Maren
64 SHKANOVA Maria
66 GASUNA Lelde