Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Lienz (AUT)

Ladies’ Giant Slalom

29 December 2017
CET time
Local time
1st Run : 10:30
2nd Run : 13:30
1st Run : 10:30
2nd Run : 13:30
More information
Organisation information
SC Lienz
Europaplatz 1
9900 Lienz, Lienz
AUT
Phone: 43 50212 410
Email: office@skiworldcup-lienz.at

Podium

1
2:05.52
2
2:05.56
3
2:05.60

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time WC Points
1 3 BRIGNONE Federica 2:05.52   100
2 7 REBENSBURG Viktoria 2:05.56   80
3 1 SHIFFRIN Mikaela 2:05.60   60
4 4 WORLEY Tessa 2:05.78   50
5 11 BRUNNER Stephanie 2:05.85   45
6 10 DREV Ana 2:06.05   40
7 14 VLHOVA Petra 2:06.12   36
8 31 HROVAT Meta 2:06.25   32
9 15 MOWINCKEL Ragnhild 2:06.69   29
10 8 GUT Lara 2:06.76   26
11 23 ROBNIK Tina 2:06.93   24
12 27 KAPPAURER Elisabeth 2:07.10   22
13 6 MOELGG Manuela 2:07.13   20
14 18 HECTOR Sara 2:07.19   18
15 47 ALPHAND Estelle 2:07.28   16
16 5 GOGGIA Sofia 2:07.30   15
17 28 LYSDAHL Kristin 2:07.33   14
18 24 HAASER Ricarda 2:07.52   13
19 16 HOLDENER Wendy 2:07.58   12
20 25 SCHILD Bernadette 2:07.65   11
21 32 VEITH Anna 2:07.80   10
22 13 HAVER-LOESETH Nina 2:07.85   9
23 21 FRASSE SOMBET Coralie 2:07.86   8
24 30 TILLEY Alex 2:07.87   7
25 22 CURTONI Irene 2:07.90   6
26 9 MEILLARD Melanie 2:07.93   5
27 41 KASPER Vanessa 2:08.00   4
28 39 DIREZ Clara 2:08.09   3
29 17 HANSDOTTER Frida 2:08.13   2

Did not qualify for 2nd run

Bib Name
12 BREM Eva-Maria
19 WILD Simone
26 TRUPPE Katharina
33 HILZINGER Jessica
36 JELINKOVA Adriana
38 POPOVIC Leona
40 LIENSBERGER Katharina
42 THALMANN Carmen
43 WIESLER Maren
44 SMART Amelia
45 HAUGEN Kristine Gjelsten
46 MANGAN Patricia
49 BUCIK Ana
52 GASIENICA-DANIEL Maryna
53 STAALNACKE Ylva
54 FJAELLSTROEM Magdalena
55 BERTANI Luisa Matilde Maria
59 SILANTEVA Anastasiia
60 RESCH Stephanie
61 SHKANOVA Maria
62 DVORNIK Neja
63 MELESI Roberta
64 MUZAFERIJA Elvedina

Did not finish 2nd run

Bib Name
2 BASSINO Marta

Did not finish 1st run

Bib Name
20 BAUD MUGNIER Adeline
29 BARIOZ Taina
34 HOLTMANN Mina Fuerst
35 HURT A J
37 TOMMY Mikaela
48 GRENIER Valerie
50 SUTER Jasmina
51 MASSIOS Marie
56 PAULATHOVA Katerina
57 KOPP Rahel
58 HIRTL-STANGGASSINGER Katrin
65 JANUSKEVICIUTE Ieva
Event’s races to see