Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Zagreb (CRO)

Ladies’ Slalom

3 January 2018
CET time
Local time
1st Run : 13:00
2nd Run : 16:30
1st Run : 13:00
2nd Run : 16:30
More information
Organisation information
Croatian Ski Association
Trg Kresimira Cosica 11
10000 Zagreb-dio, Zagreb
CRO
Phone: +38513093009
Email: info@snowqueentrophy.com
Website: http://www.snowqueentrophy.com

Podium

1
1:53.07
2
1:54.66
3
1:55.18

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time WC Points
1 4 SHIFFRIN Mikaela 1:53.07   100
2 1 HOLDENER Wendy 1:54.66   80
3 6 HANSDOTTER Frida 1:55.18   60
4 7 VLHOVA Petra 1:55.31   50
5 5 SCHILD Bernadette 1:55.45   45
6 19 GALLHUBER Katharina 1:55.98   40
7 22 MIELZYNSKI Erin 1:56.03   36
8 35 LIENSBERGER Katharina 1:56.27   32
9 3 MEILLARD Melanie 1:56.40   29
10 20 SWENN LARSSON Anna 1:56.41   26
11 38 REMME Roni 1:56.42   24
12 18 WALLNER Marina 1:56.69   22
13 14 GISIN Michelle 1:56.70   20
14 17 STIEGLER Resi 1:56.76   18
15 10 CURTONI Irene 1:56.94   16
16 15 FEIERABEND Denise 1:57.02   15
17 32 STAALNACKE Ylva 1:57.05   14
18 27 FERK Marusa 1:57.30   13
19 9 GEIGER Christina 1:57.41   12
20 16 TRUPPE Katharina 1:57.49   11
21 42 HUBER Katharina 1:57.50   10
22 21 THALMANN Carmen 1:57.61   9
23 26 MOELGG Manuela 1:57.69   8
24 8 BUCIK Ana 1:57.90   7
25 11 SKJOELD Maren 1:57.96   6
26 37 DUBOVSKA Martina 1:58.17   5
27 30 GRUENWALD Julia 1:58.54   4
28 12 COSTAZZA Chiara 1:58.94   3
29 13 DUERR Lena 1:59.42   2

Did not qualify for 2nd run

Bib Name
28 WIESLER Maren
31 IGNJATOVIC Nevena
33 HASEGAWA Emi
34 TKACHENKO Ekaterina
36 ANDO Asa
39 ALOPINA Ksenia
40 ST-GERMAIN Laurence
41 MAIR Chiara
44 GUTIERREZ Mireia
45 FJAELLSTROEM Magdalena
46 DANIOTH Aline
47 LIVK Klara
48 CAPOVA Gabriela
52 SHKANOVA Maria
53 EKLUND Nathalie
54 BISSIG Carole
55 FILSER Andrea
62 FORNI Josephine
64 POPOVIC Leona
67 MUZAFERIJA Elvedina

Did not finish 2nd run

Bib Name
25 ALPHAND Estelle

Did not finish 1st run

Bib Name
2 HAVER-LOESETH Nina
23 BRUNNER Stephanie
24 BAUD MUGNIER Adeline
29 NOENS Nastasia
43 TILLEY Alex
49 AZZOLA Michela
50 GRITSCH Franziska
51 HOLTMANN Mina Fuerst
56 HAUGEN Kristine Gjelsten
57 KIYOSAWA Emiko
58 MIDALI Roberta
59 JELINKOVA Adriana
60 HROVAT Meta
61 LYSDAHL Kristin
63 O BRIEN Nina
65 MCJAMES Megan
66 STIMAC Ida
Event’s races to see