Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Kranjska Gora (SLO)

Ladies’ Giant Slalom

6 January 2018
CET time
Local time
1st Run : 12:15
2nd Run : 12:15
1st Run : 12:15
2nd Run : 12:15
More information
Organisation information
ASK Branik
OK Zlata Lisica
Mladinska 29
2000 Maribor, Maribor
SLO
Phone: +386 (2) 220 88 31, +386 (2) 220 88 33
Email: zlata-lisica@ask-branik.si
Website: http://www.goldenfox.org/

Podium

1
1:47.40
2

WORLEY Tessa

(FRA)

1:47.71
3

GOGGIA Sofia

(ITA)

1:48.31

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time WC Points
1 7 SHIFFRIN Mikaela 1:47.40   100
2 5 WORLEY Tessa 1:47.71   80
3 3 GOGGIA Sofia 1:48.31   60
4 16 HOLDENER Wendy 1:48.33   50
5 1 BRUNNER Stephanie 1:48.36   45
6 6 BRIGNONE Federica 1:48.38   40
7 12 HECTOR Sara 1:48.79   36
7 20 ROBNIK Tina 1:48.79   36
9 11 VLHOVA Petra 1:48.91   29
10 30 ALPHAND Estelle 1:49.33   26
11 2 REBENSBURG Viktoria 1:49.35   24
12 10 MEILLARD Melanie 1:49.36   22
13 28 HROVAT Meta 1:49.38   20
14 26 KAPPAURER Elisabeth 1:49.41   18
15 14 GUT Lara 1:49.47   16
16 18 HANSDOTTER Frida 1:49.54   15
17 44 LIENSBERGER Katharina 1:49.63   14
18 21 FRASSE SOMBET Coralie 1:49.69   13
19 9 MOWINCKEL Ragnhild 1:49.71   12
20 15 DREV Ana 1:50.01   11
21 19 WILD Simone 1:50.05   10
22 17 WEIRATHER Tina 1:50.24   9
23 13 BASSINO Marta 1:50.27   8
23 23 CURTONI Irene 1:50.27   8
25 24 HAASER Ricarda 1:50.36   6
26 32 GISIN Michelle 1:50.38   5
27 35 BARIOZ Taina 1:50.39   4
28 36 TILLEY Alex 1:50.51   3

Disqualified 1st run

Bib Name
50 GRENIER Valerie
55 HONKANEN Riikka

Did not start 1st run

Bib Name
48 HAUGEN Kristine Gjelsten

Did not qualify for 2nd run

Bib Name
22 BAUD MUGNIER Adeline
27 TRUPPE Katharina
29 LYSDAHL Kristin
31 VEITH Anna
33 ANDO Asa
34 HASEGAWA Emi
37 HILZINGER Jessica
38 HOLTMANN Mina Fuerst
39 HURT A J
40 JELINKOVA Adriana
41 TOMMY Mikaela
42 POPOVIC Leona
43 DIREZ Clara
45 KASPER Vanessa
46 PETERSON Foreste
47 RAST Camille
51 BUCIK Ana
52 DANIOTH Aline
53 ROBINSON Alice
54 MASSIOS Marie
56 STAALNACKE Ylva
57 GASIENICA-DANIEL Maryna
59 BERTANI Luisa Matilde Maria
60 AJLEC Desiree
61 HIRTL-STANGGASSINGER Katrin
62 ESCANE Doriane
63 SILANTEVA Anastasiia
64 RESCH Stephanie
65 SHKANOVA Maria
66 SLOKAR Andreja
67 HEIDER Michaela
69 CAPOVA Gabriela
72 KNYSH Olha

Did not finish 2nd run

Bib Name
4 MOELGG Manuela
8 HAVER-LOESETH Nina

Did not finish 1st run

Bib Name
25 SCHILD Bernadette
49 GRITSCH Franziska
58 FJAELLSTROEM Magdalena
68 HUDSON Piera
70 MELESI Roberta
71 KANTOROVA Barbara
73 DIPOL Alessia Afi
Event’s races to see