Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Adelboden (SUI)

Men’s Giant Slalom

6 January 2018
CET time
Local time
1st Run : 10:30
2nd Run : 13:30
1st Run : 10:30
2nd Run : 13:30
More information
Organisation information
Ski-Weltcup Adelboden AG
Dorfstrasse 40
3715 Adelboden
SUI
Phone: +41 33 673 70 60
Email: info@weltcup-adelboden.ch
Website: http://www.weltcup-adelboden.ch

Podium

1
2:28.63
2
2:28.80
3
2:28.84

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time WC Points
1 2 HIRSCHER Marcel 2:28.63   100
2 5 KRISTOFFERSEN Henrik 2:28.80   80
3 1 PINTURAULT Alexis 2:28.84   60
4 9 DE ALIPRANDINI Luca 2:29.77   50
5 10 KRANJEC Zan 2:29.83   45
5 11 FELLER Manuel 2:29.83   45
7 16 MOELGG Manfred 2:29.98   36
8 3 FAIVRE Mathieu 2:30.20   32
8 22 TONETTI Riccardo 2:30.20   32
10 6 NESTVOLD-HAUGEN Leif Kristian 2:30.22   26
11 4 MURISIER Justin 2:30.76   24
12 46 BRENNSTEINER Stefan 2:30.82   22
13 20 CAVIEZEL Gino 2:30.91   20
14 38 WALCH Magnus 2:30.98   18
15 7 OLSSON Matts 2:31.13   16
16 32 TRIKHICHEV Pavel 2:31.27   15
17 12 EISATH Florian 2:31.56   14
18 42 ZAMPA Andreas 2:31.59   13
19 26 ZURBRIGGEN Elia 2:31.84   12
20 14 MUFFAT-JEANDET Victor 2:31.94   11
21 44 COCHRAN-SIEGLE Ryan 2:31.95   10
22 8 LEITINGER Roland 2:32.23   9
23 33 PHILP Trevor 2:32.76   8
24 54 ANDRIENKO Aleksander 2:32.84   7

Did not qualify for 2nd run

Bib Name
24 READ Erik
27 CHODOUNSKY David
28 JITLOFF Tim
29 BORSOTTI Giovanni
30 NETELAND Bjoernar
31 STROLZ Johannes
34 TORSTI Samu
35 PATRICKSSON Axel William
39 MATHIS Marcel
40 FEASEY Willis
41 MONSEN Marcus
43 BROWN Phil
45 HIRSCHBUEHL Christian
47 RADAMUS River
49 BARWOOD Adam
51 ODERMATT Marco
52 HOFER Alex
53 ROULIN Gilles
55 ROCHAT Marc
59 KRYZL Krystof
60 GALEOTTI Greg
62 VERDU Joan
66 AERNI Luca
69 CHRAPEK Adam

Did not finish 2nd run

Bib Name
13 FANARA Thomas
15 LIGETY Ted
18 MEILLARD Loic
21 FORD Tommy
25 SCHMID Alexander
48 FAVROT Thibaut

Did not finish 1st run

Bib Name
17 MYHRER Andre
19 ZUBCIC Filip
23 NANI Roberto
36 ZAMPA Adam
37 WINDINGSTAD Rasmus
50 JAKOBSEN Kristoffer
56 MAURBERGER Simon
57 JENAL Sandro
58 HADALIN Stefan
61 SCHWARZ Marco
63 RAUCHFUSS Julian
64 GUILLOT Victor
65 MEINERS Maarten
67 KOLEGA Elias
68 OHKOSHI Ryunosuke
70 BREITFUSS KAMMERLANDER Simon
Event’s races to see