Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Kitzbuehel (AUT)

Men’s Downhill Training

18 January 2018
CET time
Local time
1st Run : 11:30
1st Run : 11:30
More information
Organisation information
Kitzbueheler Ski Club
Hinterstadt 4
6370 Kitzbuehel
AUT
Phone: +43 5356 62 30 10
Email: race@hahnenkamm.com
Website: https://hahnenkamm.com/

OFFICIAL RESULTS - THIRD TRAINING (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time
1 54 MARSAGLIA Matteo 1:24.73  
2 30 ROGER Brice 1:24.74  
3 6 KRIECHMAYR Vincent 1:24.89  
4 29 GOLDBERG Jared 1:24.99  
5 40 DANKLMAIER Daniel 1:25.06  
6 2 CLAREY Johan 1:25.07  
7 18 OSBORNE-PARADIS Manuel 1:25.09  
8 3 REICHELT Hannes 1:25.12  
8 26 MUZATON Maxence 1:25.12  
10 4 SANDER Andreas 1:25.25  
10 5 SVINDAL Aksel Lund 1:25.25  
12 56 THOMSEN Benjamin 1:25.32  
13 11 PARIS Dominik 1:25.35  
14 17 FILL Peter 1:25.51  
15 21 NYMAN Steven 1:25.54  
16 44 CASSE Mattia 1:25.57  
17 50 MAPLE Wiley 1:25.60  
18 53 HEEL Werner 1:25.67  
19 55 MONSEN Felix 1:25.70  
20 23 FERSTL Josef 1:25.76  
21 41 GISIN Marc 1:25.83  
22 51 BIESEMEYER Thomas 1:25.85  
23 24 BENNETT Bryce 1:25.91  
24 25 BARANDUN Gian Luca 1:25.93  
25 36 GIEZENDANNER Blaise 1:25.94  
26 9 KILDE Aleksander Aamodt 1:25.95  
27 15 JANSRUD Kjetil 1:25.96  
28 13 THEAUX Adrien 1:25.97  
29 39 THOMPSON Broderick 1:25.98  
30 35 NEUMAYER Christopher 1:26.01  
31 1 FEUZ Beat 1:26.06  
32 7 MAYER Matthias 1:26.10  
33 38 SCHWEIGER Patrick 1:26.12  
34 27 FAYED Guillermo 1:26.24  
35 14 CAVIEZEL Mauro 1:26.26  
36 31 MANI Nils 1:26.41  
37 34 KOSI Klemen 1:26.43  
37 62 WEIBRECHT Andrew 1:26.43  
39 12 KUENG Patrick 1:26.44  
40 64 PERKO Rok 1:26.48  
41 16 DRESSEN Thomas 1:26.49  
41 57 ROMAR Andreas 1:26.49  
43 45 HEMETSBERGER Daniel 1:26.52  
44 47 KRYENBUEHL Urs 1:26.53  
45 8 INNERHOFER Christof 1:26.54  
46 48 BUZZI Emanuele 1:26.60  
47 20 KLINE Bostjan 1:26.69  
47 32 CATER Martin 1:26.69  
49 59 FAARUP Christoffer 1:26.75  
50 66 SEGER Brodie 1:26.91  
51 52 WEBER Ralph 1:26.95  
52 22 WALDER Christian 1:27.12  
53 42 SCHMID Manuel 1:27.26  
54 58 KRENN Christoph 1:27.52  
55 63 HROBAT Miha 1:27.77  
56 28 ROULIN Gilles 1:27.81  
57 68 DEBELAK Tilen 1:27.82  
58 10 BAUMANN Romed 1:27.92  
59 65 SCHULLER Victor 1:27.98  
60 61 PICCARD Roy 1:28.28  
61 71 ACHIRILOAIE Ioan Valeriu 1:32.61  
62 33 KROELL Johannes 1:41.58  
63 37 SEJERSTED Adrian Smiseth 1:54.25  

Did not start 1st run

Bib Name
19 FRANZ Max
43 RAFFORT Nicolas
49 STRIEDINGER Otmar
60 MERMILLOD BLONDIN Thomas
67 TUMLER Thomas
69 SUGAI Ryo
70 DE ALIPRANDINI Luca

Did not finish 1st run

Bib Name
46 SAUGESTAD Stian