Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Kitzbuehel (AUT)

Men’s Downhill Training

16 January 2018
CET time
Local time
1st Run : 10:15
1st Run : 10:15
More information
Organisation information
Kitzbueheler Ski Club
Hinterstadt 4
6370 Kitzbuehel
AUT
Phone: +43 5356 62 30 10
Email: race@hahnenkamm.com
Website: https://hahnenkamm.com/

OFFICIAL RESULTS - FIRST TRAINING (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time
1 10 INNERHOFER Christof 1:55.46  
2 23 NYMAN Steven 1:55.74  
3 1 KILDE Aleksander Aamodt 1:55.92  
3 57 MARSAGLIA Matteo 1:55.92  
5 7 REICHELT Hannes 1:55.96  
6 15 FILL Peter 1:56.37  
7 40 GISIN Marc 1:56.39  
8 45 NEUMAYER Christopher 1:56.56  
9 27 CLAREY Johan 1:56.65  
10 17 SVINDAL Aksel Lund 1:56.69  
11 26 GOLDBERG Jared 1:56.70  
12 25 FERSTL Josef 1:56.76  
13 8 DRESSEN Thomas 1:56.79  
13 9 MAYER Matthias 1:56.79  
15 24 ROGER Brice 1:56.81  
15 59 THOMSEN Benjamin 1:56.81  
17 3 PARIS Dominik 1:56.82  
18 36 SEJERSTED Adrian Smiseth 1:56.97  
19 18 OSBORNE-PARADIS Manuel 1:57.07  
20 21 BENNETT Bryce 1:57.30  
21 53 BIESEMEYER Thomas 1:57.35  
22 35 GIEZENDANNER Blaise 1:57.38  
23 19 JANSRUD Kjetil 1:57.43  
24 14 KRIECHMAYR Vincent 1:57.45  
25 66 ROMAR Andreas 1:57.50  
26 47 KRYENBUEHL Urs 1:57.54  
27 44 BARANDUN Gian Luca 1:57.64  
28 6 SANDER Andreas 1:57.73  
29 29 MUZATON Maxence 1:57.94  
30 50 ZRNCIC DIM Natko 1:58.12  
31 13 FEUZ Beat 1:58.15  
32 46 SAUGESTAD Stian 1:58.20  
33 67 PERKO Rok 1:58.29  
34 72 TUMLER Thomas 1:58.50  
35 22 FAYED Guillermo 1:58.59  
36 58 MONSEN Felix 1:58.60  
37 48 HEMETSBERGER Daniel 1:58.64  
38 28 ROULIN Gilles 1:58.68  
39 52 MAPLE Wiley 1:58.75  
40 34 KOSI Klemen 1:58.93  
41 11 FRANZ Max 1:59.05  
42 56 HEEL Werner 1:59.07  
43 43 CASSE Mattia 1:59.11  
44 75 DE ALIPRANDINI Luca 1:59.20  
45 63 WEIBRECHT Andrew 1:59.36  
46 62 MERMILLOD BLONDIN Thomas 1:59.65  
47 54 WEBER Ralph 1:59.69  
48 42 RAFFORT Nicolas 1:59.73  
49 16 KUENG Patrick 1:59.99  
50 49 BUZZI Emanuele 2:00.13  
51 69 SEGER Brodie 2:00.19  
52 31 MANI Nils 2:00.35  
53 33 KROELL Johannes 2:00.96  
54 30 WALDER Christian 2:01.01  
55 64 HROBAT Miha 2:01.05  
56 65 PICCARD Roy 2:01.71  
57 61 FAARUP Christoffer 2:01.87  
58 12 CAVIEZEL Mauro 2:01.93  
59 4 BAUMANN Romed 2:02.60  
60 32 CATER Martin 2:02.81  
61 55 COOK Dustin 2:04.42  
62 60 KRENN Christoph 2:04.68  
63 41 SCHMID Manuel 2:06.53  
64 76 ACHIRILOAIE Ioan Valeriu 2:06.75  
65 39 DANKLMAIER Daniel 8:13.04  

Did not start 1st run

Bib Name
2 JANKA Carlo
51 STRIEDINGER Otmar
70 CRAWFORD James
71 CAVIEZEL Gino
73 DEBELAK Tilen

Did not finish 1st run

Bib Name
5 THEAUX Adrien
20 KLINE Bostjan
37 SCHWEIGER Patrick
38 THOMPSON Broderick
68 SCHULLER Victor
74 SUGAI Ryo