Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Garmisch-Partenkirchen (GER)

Men’s Downhill Training

25 January 2018
CET time
Local time
1st Run : 11:45
1st Run : 11:45
More information
Organisation information
SC Garmisch
OK Weltcup
Fuerstenstrasse 9a
82467 Garmisch-Partenkirchen, Oberbayern
GER
Phone: +49 8821 727700
Email: info@skiweltcup-garmisch.com
Website: http://www.deutscherskiverband.de

OFFICIAL RESULTS - FIRST TRAINING (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time
1 4 INNERHOFER Christof 1:56.09  
2 51 MARSAGLIA Matteo 1:56.51  
3 18 KILDE Aleksander Aamodt 1:56.98  
4 7 REICHELT Hannes 1:57.49  
5 19 KRIECHMAYR Vincent 1:57.76  
6 1 FEUZ Beat 1:57.81  
7 5 DRESSEN Thomas 1:57.88  
8 22 BENNETT Bryce 1:57.96  
9 25 ROGER Brice 1:57.98  
10 11 FILL Peter 1:58.14  
11 36 BERTHOLD Frederic 1:58.26  
12 9 THEAUX Adrien 1:58.27  
13 14 KUENG Patrick 1:58.38  
14 49 BIESEMEYER Thomas 1:58.48  
15 23 CLAREY Johan 1:58.49  
16 6 OSBORNE-PARADIS Manuel 1:58.56  
17 35 NEUMAYER Christopher 1:58.62  
18 39 DANKLMAIER Daniel 1:58.66  
19 30 GOLDBERG Jared 1:58.74  
20 20 CAVIEZEL Mauro 1:58.84  
21 48 MAPLE Wiley 1:58.92  
22 42 CASSE Mattia 1:59.00  
23 17 SVINDAL Aksel Lund 1:59.01  
24 64 RENZ Fabio 1:59.07  
25 8 SANDER Andreas 1:59.11  
26 10 NYMAN Steven 1:59.14  
27 15 PARIS Dominik 1:59.19  
28 57 PICCARD Roy 1:59.20  
29 37 GIEZENDANNER Blaise 1:59.29  
30 21 WALDER Christian 1:59.35  
30 29 JANKA Carlo 1:59.35  
32 65 HOERL Christopher 1:59.41  
33 41 RAFFORT Nicolas 1:59.42  
34 40 SCHMID Manuel 1:59.46  
35 12 FRANZ Max 1:59.54  
36 34 KOSI Klemen 1:59.56  
37 16 BAUMANN Romed 1:59.57  
38 45 ROGENTIN Stefan 1:59.58  
39 53 THOMSEN Benjamin 1:59.59  
40 60 SCHIEDER Florian 1:59.79  
41 61 BRANDNER Christof 1:59.91  
42 44 HEMETSBERGER Daniel 1:59.96  
43 24 GISIN Marc 1:59.97  
44 3 MAYER Matthias 2:00.03  
45 38 THOMPSON Broderick 2:00.20  
46 50 WEBER Ralph 2:00.54  
47 46 KRYENBUEHL Urs 2:00.55  
48 47 BUZZI Emanuele 2:00.63  
49 27 ROULIN Gilles 2:00.66  
50 33 KROELL Johannes 2:00.78  
51 52 MONSEN Felix 2:00.83  
52 43 BARANDUN Gian Luca 2:01.00  
53 32 CATER Martin 2:01.10  
54 54 ROMAR Andreas 2:01.15  
55 2 KLINE Bostjan 2:01.19  
56 62 OLIVERAS Marc 2:01.20  
57 63 SEGER Brodie 2:01.46  
58 56 FAARUP Christoffer 2:01.73  
59 31 MANI Nils 2:01.79  
60 58 HROBAT Miha 2:02.97  
61 13 JANSRUD Kjetil 2:03.47  
62 59 PRAST Alexander 2:05.71  

Did not finish 1st run

Bib Name
26 MUZATON Maxence
28 FERSTL Josef
55 VERDU Joan