Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Garmisch-Partenkirchen (GER)

Men’s Giant Slalom

28 January 2018
CET time
Local time
1st Run : 10:30
2nd Run : 13:30
1st Run : 10:30
2nd Run : 13:30
More information
Organisation information
SC Garmisch
OK Weltcup
Fuerstenstrasse 9a
82467 Garmisch-Partenkirchen, Oberbayern
GER
Phone: +49 8821 727700
Email: info@skiweltcup-garmisch.com
Website: http://www.deutscherskiverband.de

Podium

1
2:40.18
2
2:41.75
3

LIGETY Ted

(USA)

2:41.87

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time WC Points
1 3 HIRSCHER Marcel 2:40.18   100
2 11 FELLER Manuel 2:41.75   80
3 13 LIGETY Ted 2:41.87   60
4 4 KRISTOFFERSEN Henrik 2:42.01   50
5 6 OLSSON Matts 2:42.15   45
6 16 KILDE Aleksander Aamodt 2:42.31   40
7 12 EISATH Florian 2:42.38   36
8 2 FAIVRE Mathieu 2:42.48   32
9 5 PINTURAULT Alexis 2:42.50   29
10 19 MEILLARD Loic 2:42.73   26
11 10 MOELGG Manfred 2:42.92   24
12 9 MUFFAT-JEANDET Victor 2:42.99   22
13 7 MURISIER Justin 2:43.03   20
14 36 BORSOTTI Giovanni 2:43.11   18
15 27 DOPFER Fritz 2:43.18   16
16 8 FANARA Thomas 2:43.19   15
17 47 FAVROT Thibaut 2:43.21   14
18 14 KRANJEC Zan 2:43.38   13
19 21 ZUBCIC Filip 2:43.41   12
20 31 JITLOFF Tim 2:43.49   11
20 55 STRASSER Linus 2:43.49   11
22 25 SCHMID Alexander 2:43.53   9
23 24 ZURBRIGGEN Elia 2:43.70   8
24 23 NANI Roberto 2:43.78   7
25 18 TONETTI Riccardo 2:44.11   6
26 41 ZAMPA Andreas 2:44.29   5
27 22 FORD Tommy 2:44.34   4
28 46 HIRSCHBUEHL Christian 2:44.40   3
29 26 READ Erik 2:44.71   2
30 33 STROLZ Johannes 2:45.02   1
31 1 NESTVOLD-HAUGEN Leif Kristian 2:52.44  

Disqualified 1st run

Bib Name
59 GALEOTTI Greg

Did not start 1st run

Bib Name
70 BREITFUSS KAMMERLANDER Simon

Did not qualify for 2nd run

Bib Name
15 DE ALIPRANDINI Luca
29 PHILP Trevor
30 ANDRIENKO Aleksander
32 TRIKHICHEV Pavel
37 WALCH Magnus
38 MATHIS Marcel
40 MONSEN Marcus
42 CHODOUNSKY David
43 ROBERTS Hig
44 BROWN Phil
45 COCHRAN-SIEGLE Ryan
49 NETELAND Bjoernar
52 BALLERIN Andrea
54 COOK Dustin
56 CRAWFORD James
57 JENAL Sandro
62 RASCHNER Dominik
65 KUZNETSOV Ivan
66 ISHII Tomoya
69 OHKOSHI Ryunosuke

Did not finish 1st run

Bib Name
17 CAVIEZEL Gino
20 MYHRER Andre
28 BRENNSTEINER Stefan
34 TORSTI Samu
35 ZAMPA Adam
39 FEASEY Willis
48 BARWOOD Adam
50 JAKOBSEN Kristoffer
51 ODERMATT Marco
53 HOFER Alex
58 KRYZL Krystof
60 TUMLER Thomas
61 VERDU Joan
63 EIDE Peder Dahlum
64 GUILLOT Victor
67 NORYS Frederik
68 KOLEGA Elias