Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Kvitfjell (NOR)

Men’s Downhill Training

8 March 2018
CET time
Local time
1st Run : 11:30
1st Run : 11:30
More information
Organisation information
Hafjel Kvitfjell Svein Mundal
2634 Fåvang, Ringebu
NOR
Phone: +47 901 77 626
Email: svmundal@online.no

OFFICIAL RESULTS - FIRST TRAINING (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time
1 19 REICHELT Hannes 1:24.42  
2 30 CLAREY Johan 1:24.62  
3 51 STRIEDINGER Otmar 1:24.76  
4 8 INNERHOFER Christof 1:24.81  
5 15 THEAUX Adrien 1:24.82  
6 34 NEUMAYER Christopher 1:24.92  
7 48 MONSEN Felix 1:24.95  
8 10 CAVIEZEL Mauro 1:24.97  
9 61 PICCARD Roy 1:25.36  
10 35 GIEZENDANNER Blaise 1:25.39  
11 5 MAYER Matthias 1:25.42  
12 1 JANSRUD Kjetil 1:25.52  
13 44 HEMETSBERGER Daniel 1:25.57  
14 12 ROGER Brice 1:25.61  
15 47 KRYENBUEHL Urs 1:25.66  
16 46 SAUGESTAD Stian 1:25.67  
17 13 DRESSEN Thomas 1:25.71  
18 55 MARSAGLIA Matteo 1:25.77  
19 17 SVINDAL Aksel Lund 1:25.80  
20 56 THOMSEN Benjamin 1:25.84  
21 29 FERSTL Josef 1:25.87  
22 39 DANKLMAIER Daniel 1:25.88  
23 14 BAUMANN Romed 1:25.93  
24 32 KROELL Johannes 1:25.96  
24 43 HEEL Werner 1:25.96  
24 66 RENZ Fabio 1:25.96  
27 3 KRIECHMAYR Vincent 1:26.03  
28 40 SCHMID Manuel 1:26.05  
28 49 KRENN Christoph 1:26.05  
30 42 CASSE Mattia 1:26.07  
31 26 GISIN Marc 1:26.11  
32 11 PARIS Dominik 1:26.13  
33 22 BUZZI Emanuele 1:26.18  
34 68 SCHULLER Victor 1:26.26  
35 9 FEUZ Beat 1:26.32  
36 16 ROULIN Gilles 1:26.41  
37 20 OSBORNE-PARADIS Manuel 1:26.44  
37 53 WEBER Ralph 1:26.44  
39 33 KOSI Klemen 1:26.45  
40 52 MAPLE Wiley 1:26.46  
41 67 ALLEGRE Nils 1:26.47  
42 41 RAFFORT Nicolas 1:26.62  
43 18 KILDE Aleksander Aamodt 1:26.69  
44 2 FRANZ Max 1:26.70  
44 57 BRANDNER Christof 1:26.70  
46 28 KLINE Bostjan 1:26.71  
47 21 GOLDBERG Jared 1:26.84  
47 25 CATER Martin 1:26.84  
49 27 MUZATON Maxence 1:26.98  
50 31 MANI Nils 1:26.99  
51 38 WALDER Christian 1:27.03  
52 23 KUENG Patrick 1:27.05  
53 59 FAARUP Christoffer 1:27.08  
54 63 HROBAT Miha 1:27.37  
55 24 BARANDUN Gian Luca 1:27.39  
56 6 BENNETT Bryce 1:27.77  
56 64 SCHIEDER Florian 1:27.77  
58 60 BENDIK Martin 1:28.02  
59 65 KLUSAK Michal 1:28.15  
60 54 COOK Dustin 1:28.19  
61 70 ALESSANDRIA Arnaud 1:28.32  
62 36 SEJERSTED Adrian Smiseth 1:28.63  
63 4 SANDER Andreas 1:28.78  
64 71 LUIK Juhan 1:29.14  
65 50 COCHRAN-SIEGLE Ryan 1:29.48  
66 37 THOMPSON Broderick 1:29.89  
67 62 WEIBRECHT Andrew 1:37.73  

Did not start 1st run

Bib Name
69 TUMLER Thomas

Did not finish 1st run

Bib Name
7 FILL Peter
45 ROGENTIN Stefan
58 ROMAR Andreas