Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

PyeongChang (KOR)

Men’s Downhill Training

9 February 2018
CET time
Local time
1st Run : 03:30
1st Run : 11:30
More information
Organisation information
KOR

OFFICIAL RESULTS - SECOND TRAINING (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time
1 6 INNERHOFER Christof 1:18.97  
2 9 JANSRUD Kjetil 1:18.98  
3 13 FEUZ Beat 1:19.41  
4 15 MAYER Matthias 1:19.42  
5 17 SVINDAL Aksel Lund 1:19.60  
6 2 BENNETT Bryce 1:19.62  
7 8 CAVIEZEL Mauro 1:19.65  
8 19 REICHELT Hannes 1:19.66  
9 11 DRESSEN Thomas 1:19.67  
10 10 KILDE Aleksander Aamodt 1:19.73  
11 1 FILL Peter 1:19.86  
12 7 PARIS Dominik 1:19.91  
13 12 OSBORNE-PARADIS Manuel 1:19.98  
14 21 JANKA Carlo 1:20.02  
15 14 ROGER Brice 1:20.03  
16 18 SANDER Andreas 1:20.16  
17 4 ROULIN Gilles 1:20.27  
18 16 FRANZ Max 1:20.32  
19 28 GISIN Marc 1:20.33  
20 36 THOMPSON Broderick 1:20.34  
21 3 THEAUX Adrien 1:20.35  
22 22 THOMSEN Benjamin 1:20.37  
23 5 KRIECHMAYR Vincent 1:20.38  
24 38 COCHRAN-SIEGLE Ryan 1:20.43  
25 27 KUENG Patrick 1:20.51  
26 26 GOLDBERG Jared 1:20.52  
27 29 MUZATON Maxence 1:20.59  
28 40 BIESEMEYER Thomas 1:20.60  
29 42 MARSAGLIA Matteo 1:20.73  
30 35 GIEZENDANNER Blaise 1:20.75  
31 39 MAPLE Wiley 1:20.77  
32 43 ROMAR Andreas 1:21.02  
33 60 LIGETY Ted 1:21.03  
34 20 CLAREY Johan 1:21.09  
34 30 FERSTL Josef 1:21.09  
36 25 BUZZI Emanuele 1:21.10  
36 61 MUFFAT-JEANDET Victor 1:21.10  
38 75 SCHWARZ Marco 1:21.13  
39 41 COOK Dustin 1:21.24  
40 24 KLINE Bostjan 1:21.49  
41 37 ZRNCIC DIM Natko 1:21.51  
42 57 TUMLER Thomas 1:21.54  
43 32 PINTURAULT Alexis 1:21.55  
44 23 CATER Martin 1:21.61  
45 33 KOSI Klemen 1:21.69  
46 48 HROBAT Miha 1:21.71  
47 45 FAARUP Christoffer 1:21.89  
48 51 FOREJTEK Filip 1:21.96  
49 34 VUKICEVIC Marko 1:22.03  
50 46 MERMILLOD BLONDIN Thomas 1:22.18  
51 59 TONETTI Riccardo 1:22.24  
52 66 ZUBCIC Filip 1:22.32  
53 54 MURISIER Justin 1:22.41  
54 55 HOERL Christopher 1:22.53  
55 64 TRIKHICHEV Pavel 1:22.58  
56 62 AERNI Luca 1:22.60  
57 67 PFIFFNER Marco 1:22.64  
58 49 VON APPEN Henrik 1:22.67  
59 85 HADALIN Stefan 1:22.68  
60 53 BERNDT Ondrej 1:22.84  
61 44 VERDU Joan 1:22.85  
62 31 HIRSCHER Marcel 1:22.88  
63 50 KLUSAK Michal 1:22.95  
64 52 OLIVERAS Marc 1:23.04  
65 84 ZAMPA Adam 1:23.20  
66 73 KOVBASNYUK Ivan 1:23.26  
67 63 ZABYSTRAN Jan 1:23.59  
68 72 STRASSER Linus 1:23.68  
69 65 ZAKURDAEV Igor 1:23.80  
70 58 HUDEC Jan 1:23.88  
71 71 FOSS-SOLEVAAG Sebastian 1:24.04  
72 82 BREITFUSS KAMMERLANDER Simon 1:24.06  
73 69 JENOT Olivier 1:24.23  
74 78 ZVEJNIEKS Kristaps 1:24.34  
75 70 DANILOCHKIN Yuri 1:24.38  
76 81 TAHIRI Albin 1:24.70  
77 83 FALAT Matej 1:24.74  
78 76 KIM Dong Woo 1:25.15  
79 74 MC MILLAN Patrick 1:26.33  
80 68 STEVOVIC Marko 1:26.40  
81 77 KEKESI Marton 1:27.42  
82 79 SAMSAL Dalibor 1:28.19  

Did not start

Bib Name
47 WEIBRECHT Andrew
80 ZAMPA Andreas

Did not finish

Bib Name
56 CRAWFORD James