Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

PyeongChang (KOR)

Men’s Downhill Training

10 February 2018
CET time
Local time
1st Run : 03:00
1st Run : 11:00
More information
Organisation information
KOR

OFFICIAL RESULTS - THIRD TRAINING (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time
1 17 KRIECHMAYR Vincent 1:40.76  
2 13 JANSRUD Kjetil 1:40.88  
3 11 SVINDAL Aksel Lund 1:41.11  
4 4 ROGER Brice 1:41.32  
5 14 FRANZ Max 1:41.37  
6 15 PARIS Dominik 1:41.46  
7 5 DRESSEN Thomas 1:41.51  
8 22 GOLDBERG Jared 1:41.57  
9 6 KILDE Aleksander Aamodt 1:41.61  
9 12 BENNETT Bryce 1:41.61  
11 9 THEAUX Adrien 1:41.64  
12 1 FILL Peter 1:41.68  
13 40 BIESEMEYER Thomas 1:41.71  
14 2 CLAREY Johan 1:41.74  
15 16 KLINE Bostjan 1:41.87  
16 27 GISIN Marc 1:41.88  
17 35 GIEZENDANNER Blaise 1:41.90  
18 23 JANKA Carlo 1:41.95  
19 10 CAVIEZEL Mauro 1:41.99  
20 38 COCHRAN-SIEGLE Ryan 1:42.12  
21 30 KUENG Patrick 1:42.25  
22 7 MAYER Matthias 1:42.30  
23 39 MAPLE Wiley 1:42.31  
24 29 FERSTL Josef 1:42.44  
25 18 OSBORNE-PARADIS Manuel 1:42.50  
26 28 ROULIN Gilles 1:42.75  
27 42 MARSAGLIA Matteo 1:42.80  
28 25 THOMSEN Benjamin 1:42.82  
29 21 BUZZI Emanuele 1:42.85  
30 34 VUKICEVIC Marko 1:42.87  
31 26 CATER Martin 1:42.92  
32 61 MUFFAT-JEANDET Victor 1:43.05  
33 33 KOSI Klemen 1:43.19  
34 43 ROMAR Andreas 1:43.22  
35 45 FAARUP Christoffer 1:43.29  
36 19 REICHELT Hannes 1:43.33  
37 51 FOREJTEK Filip 1:43.39  
38 32 PINTURAULT Alexis 1:43.45  
39 64 TRIKHICHEV Pavel 1:43.50  
40 44 VERDU Joan 1:43.67  
41 46 MERMILLOD BLONDIN Thomas 1:43.73  
42 56 CRAWFORD James 1:43.88  
43 75 SCHWARZ Marco 1:43.91  
44 41 COOK Dustin 1:43.94  
45 3 FEUZ Beat 1:43.95  
45 48 HROBAT Miha 1:43.95  
47 54 MURISIER Justin 1:44.01  
48 36 THOMPSON Broderick 1:44.22  
49 31 HIRSCHER Marcel 1:44.42  
50 53 BERNDT Ondrej 1:44.45  
51 85 HADALIN Stefan 1:44.50  
52 37 ZRNCIC DIM Natko 1:44.55  
53 66 ZUBCIC Filip 1:44.56  
54 49 VON APPEN Henrik 1:44.60  
55 52 OLIVERAS Marc 1:44.75  
56 62 AERNI Luca 1:44.90  
57 8 INNERHOFER Christof 1:45.05  
57 65 ZAKURDAEV Igor 1:45.05  
59 84 ZAMPA Adam 1:45.13  
60 59 TONETTI Riccardo 1:45.42  
61 58 HUDEC Jan 1:45.56  
62 78 ZVEJNIEKS Kristaps 1:45.60  
63 67 PFIFFNER Marco 1:45.77  
64 70 DANILOCHKIN Yuri 1:45.94  
65 50 KLUSAK Michal 1:46.02  
66 83 FALAT Matej 1:46.22  
67 82 BREITFUSS KAMMERLANDER Simon 1:46.84  
68 68 STEVOVIC Marko 1:47.74  
69 76 KIM Dong Woo 1:47.91  
70 63 ZABYSTRAN Jan 1:48.59  
71 74 MC MILLAN Patrick 1:49.83  
72 79 SAMSAL Dalibor 1:49.99  
73 73 KOVBASNYUK Ivan 1:50.07  
74 20 SANDER Andreas 1:50.83  
75 77 KEKESI Marton 1:51.16  

Did not start

Bib Name
24 MUZATON Maxence
47 WEIBRECHT Andrew
55 HOERL Christopher
57 TUMLER Thomas
60 LIGETY Ted
69 JENOT Olivier
72 STRASSER Linus
80 ZAMPA Andreas
81 TAHIRI Albin

Did not finish

Bib Name
71 FOSS-SOLEVAAG Sebastian