Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

PyeongChang (KOR)

Ladies’ Giant Slalom

15 February 2018
CET time
Local time
1st Run : 02:00
2nd Run : 05:45
1st Run : 10:00
2nd Run : 13:45
More information
Organisation information
KOR

Podium

1
2:20.02
2
2:20.41
3
2:20.48

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time
1 7 SHIFFRIN Mikaela 2:20.02  
2 6 MOWINCKEL Ragnhild 2:20.41  
3 3 BRIGNONE Federica 2:20.48  
4 5 REBENSBURG Viktoria 2:20.60  
5 13 BASSINO Marta 2:20.69  
6 16 HANSDOTTER Frida 2:21.05  
7 2 WORLEY Tessa 2:21.06  
8 1 MOELGG Manuela 2:21.20  
9 11 HOLDENER Wendy 2:21.27  
10 9 HECTOR Sara 2:21.53  
11 14 GOGGIA Sofia 2:21.80  
12 18 VEITH Anna 2:22.10  
13 10 VLHOVA Petra 2:22.13  
14 19 HROVAT Meta 2:22.35  
15 20 HAVER-LOESETH Nina 2:23.10  
16 22 ALPHAND Estelle 2:23.22  
17 23 HAASER Ricarda 2:23.36  
18 26 LYSDAHL Kristin 2:23.40  
19 28 BARIOZ Taina 2:23.60  
20 25 BAUD MUGNIER Adeline 2:23.93  
21 29 BUCIK Ana 2:24.09  
22 17 WEIRATHER Tina 2:24.22  
23 49 LEDECKA Ester 2:24.69  
24 24 SCHILD Bernadette 2:24.81  
25 37 CRAWFORD Candace 2:25.16  
26 33 IGNJATOVIC Nevena 2:25.40  
27 38 GASIENICA-DANIEL Maryna 2:25.69  
28 21 WILD Simone 2:26.75  
29 54 CAPOVA Gabriela 2:27.42  
30 46 SILANTEVA Anastasiia 2:27.95  
31 31 MCJAMES Megan 2:28.39  
32 48 KOMSIC Andrea 2:28.50  
33 32 ISHIKAWA Haruna 2:28.99  
34 55 STIMAC Ida 2:31.18  
35 35 ROBINSON Alice 2:31.19  
36 57 STIEGLER Resi 2:31.74  
37 39 MORAVCIKOVA Sona 2:31.99  
38 47 SHKANOVA Maria 2:32.33  
39 51 VANREUSEL Kim 2:32.52  
40 62 KIRKOVA Maria 2:32.77  
41 58 KANTOROVA Barbara 2:32.94  
42 45 GASTALDI Nicol 2:33.44  
43 50 GASUNA Lelde 2:33.95  
44 68 MUZAFERIJA Elvedina 2:34.90  
45 53 GIM Sohui 2:35.37  
46 61 TSIKLAURI Nino 2:36.93  
47 56 KANG Youngseo 2:37.06  
48 66 CLERC Mialitiana 2:39.00  
49 76 HOZMANN Szonja 2:39.39  
50 65 ARBEZ Tess 2:40.24  
51 69 GRIGOROVA Mariya 2:41.19  
52 70 RALLI Sophia 2:41.66  
53 73 MEHILLI Suela 2:46.57  
54 72 JANUSKEVICIUTE Ieva 2:47.02  
55 64 KONG Fanying 2:49.88  
56 74 NG Arabella Caroline Yili 2:50.54  
57 78 CARIKCIOGLU Ozlem 2:53.00  
58 79 VUJICIC Jelena 2:58.65  

Disqualified 2nd run

Bib Name
77 MAROTY Mariann Mimi
81 KIM Ryon-Hyang

Disqualified 1st run

Bib Name
71 PELLEGRIN Elise

Did not start 1st run

Bib Name
52 ZBASNIK Lana
59 CAILL Ania Monica

Did not finish 2nd run

Bib Name
4 BRUNNER Stephanie
12 DREV Ana
36 GRENIER Valerie
40 SCHLEPER Sarah
60 EINARSDOTTIR Freydis Halla
63 KNYSH Olha
67 SIMADER Sabrina

Did not finish 1st run

Bib Name
8 GUT Lara
15 ROBNIK Tina
27 TILLEY Alex
30 POPOVIC Leona
34 MANGAN Patricia
41 PAULATHOVA Katerina
42 BARAHONA Noelle
43 SKJOELD Maren
44 DUBOVSKA Martina
75 SCHENKEL Alexia Arisarah
80 JOGEVA Anna Lotta