Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

PyeongChang (KOR)

Men’s Giant Slalom

18 February 2018
CET time
Local time
1st Run : 02:15
2nd Run : 05:45
1st Run : 10:15
2nd Run : 13:45
More information
Organisation information
KOR

Podium

1
2:18.04
2
2:19.31
3
2:19.35

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time
1 5 HIRSCHER Marcel 2:18.04  
2 7 KRISTOFFERSEN Henrik 2:19.31  
3 1 PINTURAULT Alexis 2:19.35  
4 12 KRANJEC Zan 2:19.77  
5 11 FANARA Thomas 2:19.83  
6 10 MUFFAT-JEANDET Victor 2:19.85  
7 3 FAIVRE Mathieu 2:19.99  
8 13 NESTVOLD-HAUGEN Leif Kristian 2:20.23  
9 17 MEILLARD Loic 2:20.45  
10 2 OLSSON Matts 2:20.70  
11 27 READ Erik 2:20.74  
11 36 COCHRAN-SIEGLE Ryan 2:20.74  
13 14 MOELGG Manfred 2:21.04  
14 15 EISATH Florian 2:21.18  
15 9 LIGETY Ted 2:21.25  
15 19 CAVIEZEL Gino 2:21.25  
17 32 TORSTI Samu 2:21.37  
18 28 PHILP Trevor 2:21.51  
19 54 AERNI Luca 2:21.62  
20 22 FORD Tommy 2:21.63  
21 42 HADALIN Stefan 2:21.66  
22 30 STRASSER Linus 2:21.67  
23 21 MYHRER Andre 2:21.69  
24 20 ZUBCIC Filip 2:21.84  
25 33 ZAMPA Adam 2:21.86  
26 24 DOPFER Fritz 2:22.07  
27 35 BROWN Phil 2:22.55  
28 43 POPOV Albert 2:23.60  
29 41 CRAWFORD James 2:24.12  
30 47 ISHII Tomoya 2:24.78  
31 63 FOREJTEK Filip 2:26.07  
32 49 MAES Sam 2:26.20  
33 40 DEMSCHAR Dominic 2:26.75  
34 38 BARWOOD Adam 2:27.22  
35 55 ZVEJNIEKS Kristaps 2:28.27  
36 34 FEASEY Willis 2:28.28  
37 57 KOLEGA Samuel 2:28.74  
38 68 JENOT Olivier 2:29.09  
39 73 KIM Dong Woo 2:30.05  
40 79 LAINE Tormis 2:30.88  
41 71 VUKICEVIC Marko 2:31.35  
42 80 KEKESI Marton 2:31.86  
43 70 BREITFUSS KAMMERLANDER Simon 2:32.25  
44 62 SAMSAL Dalibor 2:32.88  
45 77 STEVOVIC Marko 2:33.21  
46 78 ANTONIOU Ioannis 2:33.30  
47 90 TOLA Erjon 2:33.63  
48 81 DICKSON SOMMERS Rodolfo Roberto 2:33.69  
49 84 BIRAN Itamar 2:33.71  
50 65 FALAT Matej 2:34.78  
51 75 ZAKURDAEV Igor 2:35.07  
52 91 TUKHTAEV Komiljon 2:35.99  
53 60 LAMHAMEDI Adam 2:36.04  
54 88 DANILOCHKIN Yuri 2:36.89  
55 82 BARBU Alexandru 2:37.14  
56 96 TAHIRI Albin 2:37.47  
57 98 KOVBASNYUK Ivan 2:37.67  
58 89 KIYADARBANDSARI Mohammad 2:37.72  
59 86 DRUKAROV Andrej 2:38.19  
60 76 DYRBYE NAESTED Casper 2:38.34  
61 97 ABEDA Shannon 2:39.87  
62 95 OSCH Matthieu 2:40.39  
63 92 TIMOFEEV Evgeniy 2:41.03  
64 83 SALIHOVIC Eldar 2:41.23  
65 101 MARIOTTI Alessandro 2:42.87  
66 99 HANSE Arthur 2:43.95  
67 93 DENIZ Serdar 2:44.23  
68 108 WEBB Jeffrey 2:47.67  
69 102 ZHANG Yangming 2:48.68  
70 104 MILLER Asa 2:49.95  
71 103 BEHLOK Allen 2:52.13  
72 106 KARIM Muhammad 2:54.04  
73 105 FLAHERTY Charles 2:56.05  
74 110 KANG Song Il 3:02.02  
75 109 CHOE Myong Gwang 3:12.01  

Disqualified 1st run

Bib Name
4 FELLER Manuel
8 DE ALIPRANDINI Luca
44 LAIDLAW Harry

Did not start 2nd run

Bib Name
39 JAKOBSEN Kristoffer

Did not start 1st run

Bib Name
85 JASICZEK Michal

Did not finish 2nd run

Bib Name
18 TONETTI Riccardo
25 BRENNSTEINER Stefan
29 ZAMPA Andreas
46 VERDU Joan
51 DEL CAMPO Juan
58 HORWITZ Kai
66 ZLATKOV Kamen
69 LOKMIC Emir
74 POETTOZ Michael

Did not finish 1st run

Bib Name
6 MURISIER Justin
16 KILDE Aleksander Aamodt
23 SCHMID Alexander
26 JITLOFF Tim
31 JANSRUD Kjetil
37 HIRSCHBUEHL Christian
45 HROBAT Miha
48 KUZNETSOV Ivan
50 GASTALDI Sebastiano
52 JUNG Donghyun
53 BERNDT Ondrej
56 KOTZMANN Adam
59 CATER Martin
61 SNORRASON Sturla Snaer
64 ZABYSTRAN Jan
67 MACEDO Michel
72 ABRAMASHVILI Iason
87 RISTEVSKI Antonio
94 ZANON Nicola
100 LEFKARITIS Dinos
107 WILSON Connor