Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Chamonix (FRA)

Men’s Downhill

20 February 2016
CET time
Local time
1st Run : 12:15
1st Run : 12:15
More information
Organisation information
CS Chamonix
99 Avenue de la Plage
74400 Chamonix
FRA
Phone: 33(450) 53 11 57
Email: club@chamonixsport.com
Website: http://www.chamonixsport.com

Podium

1
1:58.38
2

NYMAN Steven

(USA)

1:58.73
3

FEUZ Beat

(SUI)

1:58.77

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time WC Points
1 17 PARIS Dominik 1:58.38   100
2 12 NYMAN Steven 1:58.73   80
3 22 FEUZ Beat 1:58.77   60
4 19 FAYED Guillermo 1:59.18   50
5 20 FILL Peter 1:59.27   45
6 18 THEAUX Adrien 1:59.53   40
7 5 OSBORNE-PARADIS Manuel 1:59.54   36
8 11 GUAY Erik 1:59.67   32
9 40 GIEZENDANNER Blaise 1:59.70   29
10 21 REICHELT Hannes 1:59.73   26
11 13 KILDE Aleksander Aamodt 1:59.74   24
12 8 CLAREY Johan 1:59.77   22
13 2 STRIEDINGER Otmar 1:59.84   20
14 28 GIRAUD MOINE Valentin 1:59.85   18
15 4 CASSE Mattia 1:59.86   16
16 7 KROELL Klaus 1:59.98   15
17 31 KLINE Bostjan 2:00.00   14
18 6 WEIBRECHT Andrew 2:00.04   13
18 34 WEBER Ralph 2:00.04   13
20 9 BAUMANN Romed 2:00.06   11
21 16 JANSRUD Kjetil 2:00.11   10
21 49 HINTERMANN Niels 2:00.11   10
23 10 JANKA Carlo 2:00.17   8
24 24 SANDER Andreas 2:00.23   7
24 41 DRESSEN Thomas 2:00.23   7
26 25 KRIECHMAYR Vincent 2:00.24   5
27 3 SCHWEIGER Patrick 2:00.25   4
28 15 POISSON David 2:00.37   3
29 52 MANI Nils 2:00.42   2
30 14 INNERHOFER Christof 2:00.51   1
31 45 ROMAR Andreas 2:00.52  
32 43 KLOTZ Siegmar 2:00.54  
33 39 GOLDBERG Jared 2:00.57  
34 1 THOMSEN Benjamin 2:00.63  
35 37 VARETTONI Silvano 2:00.74  
36 35 BERTHOLD Frederic 2:00.82  
37 33 BUZZI Emanuele 2:00.85  
38 51 MAPLE Wiley 2:00.95  
39 27 SULLIVAN Marco 2:01.25  
40 50 BRANDNER Klaus 2:01.29  
41 47 ZRNCIC DIM Natko 2:01.33  
42 29 HEEL Werner 2:01.36  
43 48 WALDER Christian 2:01.37  
44 53 RAFFORT Nicolas 2:01.39  
45 55 VON APPEN Henrik 2:01.45  
46 46 PANGRAZZI Paolo 2:01.48  
47 57 THOMPSON Broderick 2:01.53  
48 42 FRISCH Jeffrey 2:01.54  
49 30 BENNETT Bryce 2:01.65  
50 23 SPORN Andrej 2:01.73  
51 54 SCHMED Fernando 2:01.78  
52 58 DELBERGHE William 2:02.32  
53 32 WERRY Tyler 2:02.47  
54 44 CATER Martin 2:02.62  
55 60 OLIVERAS Marc 2:02.65  
55 62 TRIKHICHEV Pavel 2:02.65  
57 61 ALESSANDRIA Arnaud 2:03.20  
58 56 SUGAI Ryo 2:03.24  
59 59 KLUSAK Michal 2:03.76  

Disqualified 1st run

Bib Name
36 KROELL Johannes

Did not finish 1st run

Bib Name
26 GISIN Marc
38 KOSI Klemen