Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Chamonix (FRA)

Men’s Alpine combined

19 February 2016
CET time
Local time
1st Run : 10:30
2nd Run : 15:15
1st Run : 10:30
2nd Run : 15:15
More information
Organisation information
CS Chamonix
99 Avenue de la Plage
74400 Chamonix
FRA
Phone: 33(450) 53 11 57
Email: club@chamonixsport.com
Website: http://www.chamonixsport.com

Podium

1
2:13.29
2
2:13.56
3
2:13.86

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time WC Points
1 2 PINTURAULT Alexis 2:13.29   100
2 1 PARIS Dominik 2:13.56   80
3 3 MERMILLOD BLONDIN Thomas 2:13.86   60
4 6 MUFFAT-JEANDET Victor 2:13.98   50
5 4 JANSRUD Kjetil 2:14.01   45
6 5 JANKA Carlo 2:14.18   40
7 12 THEAUX Adrien 2:14.64   36
8 20 TONETTI Riccardo 2:15.08   32
9 8 KOSTELIC Ivica 2:15.31   29
10 53 GIEZENDANNER Blaise 2:15.37   26
11 17 KILDE Aleksander Aamodt 2:15.45   24
12 16 FILL Peter 2:15.54   22
13 13 GISIN Marc 2:15.62   20
14 19 MURISIER Justin 2:16.11   18
15 7 BAUMANN Romed 2:16.14   16
16 41 DRESSEN Thomas 2:16.35   15
17 14 KRIECHMAYR Vincent 2:16.45   14
18 22 GIRAUD MOINE Valentin 2:16.49   13
19 9 ZRNCIC DIM Natko 2:16.52   12
20 18 GOLDBERG Jared 2:16.86   11
21 10 BENNETT Bryce 2:16.88   10
22 35 WEBER Ralph 2:16.90   9
23 27 MANI Nils 2:17.02   8
24 59 HINTERMANN Niels 2:17.03   7
25 15 KOSI Klemen 2:17.17   6
26 29 KLOTZ Siegmar 2:17.19   5
27 55 THOMPSON Broderick 2:17.27   4
28 24 SANDER Andreas 2:17.33   3
29 48 SARRAZIN Cyprien 2:17.35   2
30 25 CASSE Mattia 2:17.52   1
30 52 KRYZL Krystof 2:17.52   1
32 33 CAVIEZEL Gino 2:17.72  
33 21 INNERHOFER Christof 2:17.84  
34 23 BYDLINSKI Maciej 2:18.40  
35 45 WALDER Christian 2:18.45  
36 49 BERNDT Ondrej 2:18.57  
37 47 BOSCA Guglielmo 2:18.69  
38 44 HADALIN Stefan 2:19.03  
39 43 SUGAI Ryo 2:19.06  
40 50 WERRY Tyler 2:19.16  
41 54 ULLRICH Max 2:19.21  
42 38 HROBAT Miha 2:19.25  
43 57 BATTILANI Henri 2:19.61  
44 51 ZERAK Misel 2:19.85  
45 63 KLUSAK Michal 2:19.96  
46 61 OLIVERAS Marc 2:20.03  
47 46 SCHMED Fernando 2:20.11  
48 26 ROMAR Andreas 2:21.09  
49 66 FOREJTEK Filip 2:21.47  
50 58 VON APPEN Henrik 2:21.89  
51 64 ALESSANDRIA Arnaud 2:21.94  

Disqualified 1st run

Bib Name
30 CATER Martin

Did not start 2nd run

Bib Name
28 KLINE Bostjan

Did not start 1st run

Bib Name
31 REICHELT Hannes
34 FEUZ Beat
37 NYMAN Steven
56 SCHWEIGER Patrick
65 MAPLE Wiley
67 BRANDNER Klaus
68 GUAY Erik

Did not finish 2nd run

Bib Name
60 ZAMPA Andreas

Did not finish 1st run

Bib Name
11 ZAMPA Adam
32 TRIKHICHEV Pavel
36 BERTHOLD Frederic
39 PANGRAZZI Paolo
40 WEIBRECHT Andrew
42 BUZZI Emanuele
62 STRIEDINGER Otmar